Sedef Hastalığı

Sedef

Sedef hastalığı vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Genel olarak kırmızı bir deri üzerinde beyaz sedef görünümünde kabukların eşlik ettiği, zaman zaman artış gösteren ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Sedef hastalığı mağdurlarının ortalama % 25’i bu hastalığı kalıtsal olarak edinirler. Üstderi diye tabir edilen bölgenin keratin oranlarındaki bozukluk sonucu deriden pul pul ayrılıp dökülen tabakalar gözlemlenir. Bu pul pul parçalar sedef hastalığı süresinde kimi zaman dökülmeyip bir tabaka oluştururlar ve örneğin tırnakla kazındığında beyaz toz halinde bir kepeklenme üstderi bölgesinde yaşanır. Bu durumun doktorlar arasındaki adı “mum lekesi arazı”dır. Bu mum lekesi arazı olarak tabir edilen durum sedef hastalığının teşhisi için aranılan belirtilerden biridir. Sedef hastalığı vücudun her yerinde görülebilirse de belirtiler özellikle diz, dirsek, kalça ve saçlı deri bölgelerde yaygın bir eğilimdedir.

Sedef Hastalığı Nedir

Sedef hastalığı bazen bütün vücuda yayılabilir. Böyle durumların yaşandığı zaman dilimleriyle ilgili ise kesin bir aralık yoktur. Bazı sedef hastalarının azalan vücut tabakaları bazen aylar, hatta yıllar boyunca hiç varlık göstermeyebilir. Genel sedef hastalığında hal iyi sayılabilir ve normal vakalarda sedef kaşıntıları az bir oranda seyreder. Ancak bir defa sedef hastalığına yakalanılması durumunda hayat boyunca bu hastalığın tamamen geçmeyeceğine dair yaygın bir görüş varlığını sürdürmektedir. Sedef hastaları için önemli olan lezyon tabakalarının sonradan iltihaplanmaması, egzama formlara dönüşmemesi, komplikasyon biçimlerine evrilmemesidir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığının tedavisinde çok değişik ilaçların kullanılması söz konusudur. Sedef tabakalarındaki mum lekesi arazı kalıntılarını gidermek adına salisilik asit, katran, krisarobin, esosin gibi maddeler içeren ilaçlar yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Diğer taraftan kortizonla yapılan kapalı yaş nitelikteki pansumanlar, nemli sıcaklıklara neden olan fizik uygulamaları da en etkili tedavilerden sayılmaktadır.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Genel tedavi için ise A, D ve B12 vitaminleri destek olarak hastaya verilir. Bunun yanında sedatif maddeler, karaciğer ekstraları hastaya tavsiye edilmekte ve psikoterapiye de ayrıca önem verilmektedir. Son dönemlerde oral yollarla verilen Meladinine adında bir ilaçla birlikte ultraviyole özellikteki PUVA tedavisinden de uygun sonuçlar alınmaya başlamıştır.

Sedef Hastalığının Çeşitleri

Bir başka tedavi yöntemi olan fototerapi sedef hastalığına olumlu etki eden güneş ışınlarının temel alındığı bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde kullanılan cihazlar sayesinde bütün vücuda, ellere, ayaklara, kollara ve bacaklara, ayrıca baş bölgesine dikkatle ultraviyole ışınları gönderilerek tedavi sağlanır.

Sedef Hastalıkları

Bütün bu tedaviler esasında sedef hastasının deri rengine ve hastalığın derecesine göre belirlenip uygulanır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sedef hastalığı yaşayan kişiler bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek durumundadırlar. İlaç tedavileri doktorlar tarafından karaciğer faaliyetini sekteye uğratma riski yüzünden son seçenek sayılabilmektedir. Bu ilaçlar ancak hastalık belirtilerini yatıştırma konusunda hasta için bir nitelik sahibidirler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir