Sedef hastalığı nasıl anlaşılır

Kesin olarak sebebi bilinmese de sedef hastalığı bir çeşit deri rahatsızlığı olmakta ve derinin üst kısmında gözle görülebilir derece de gümüş renginde bir pullanma ve kırmızı lekelenmelere sebep olmaktadır. Sedef hastalığı kimi zaman tüm vücudu etkilemekte, kimi zamanda sadece belirli bölgeleri etkisi altına almaktadır. Ekseri 20’li ve 50′li yaşlarda husule gelir ve tam olarak nedeni bilinmese de kalıtsal olduğu düşünülür.

Sedef hastalığının anlaşılması çok zor değildir. İlk olarak yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Yüzde yavaş yavaş kızarıklıklar ve dökülmeler başlar. Yüz bölgesinden sonra ise dizlerde, dirseklerde, kollarda ve kuyruk sokumunda görülür. Sedef hastalığının sebep olduğu lezyonların boyutu her zaman aynı değildir. Kimi bölgelerde lezyonlar aşırı büyükken, kimi bölgelerde ise küçüktür.

Sedef hastalığı bu tür belirtilerle az önce bahsetmiş olduğumuz bölgelerde ortaya çıktığı zaman tedavisine başlanılmalıdır. Aksi durumda sorunlar giderek büyüyebilir ve ciddi şikayetlere sebep olabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir