Sedef hastalarına hayat okulu

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı bünyesinde sedef hastalarına yönelik kurulan ”hasta okulu”, hastalıkları nedeniyle özgüvenleri sarsılmış ve hayata küsmüş kişilerin, iyileşebileceklerini öğrenerek, yeniden yaşama tutunmalarını sağlıyor.

Sedef hastalarına yönelik ADÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda açılan ”hasta okulu”, sedef hastalarına güç kattı. Hasta takibinin yapıldığı ve yapılan toplantılarla sedef hastalığının tedavisi mümkün bir hastalık olduğuna inancın aşılandığı okul, yaşadıkları sağlık sorunu nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan ve hayata küsmüş kişilerin, hem tedavilerinin etkin ve sağlıklı olarak yürütülmesini hem de iyileşebilecekleri inancıyla yaşama umutla bakabilmelerinin önünü açıyor.

ADÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur, yaptığı açıklamada, sedef hastalığının, vücutta kırmızı kabarıklıklar üzerinde sedef renginde kabuklanmalar oluşan bir deri hastalığı olduğunu söyledi.

Hastalığın uzun süreli olmasının, kişide psikolojik sorunlara, mutsuzluğa, dolayısıyla yaşam kalitesinin bozulmasına ve iş gücünün azalmasına yol açtığını anlatan Şendur, hastalığın uzun sürmesi nedeniyle tedavisi olmasına karşın hastaların, iyileşemeyecekleri düşüncesine kapıldıklarını ve toplumun da hastalığa karşı yanlış tutumu nedeniyle yaşamdan koptuğunu ifade etti.

Şendur, tedaviyi de etkileyen bu olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla 2 yıl önce ”hasta okulu” adıyla başlattıkları etkinlikle hastaların yaşadıkları sağlık sorunu hakkında doğru bilgilenmelerini ve bu sayede iyileşebileceklerini öğrenmelerini sağlayarak, yaşama daha umutla bakmalarına destek olduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

”Hasta okulunda hem hastaları bilgilendiriyor hem de onlara psikolojik destek veriyoruz. Yaşam kalitelerini artırma konusunda neler yapabileceklerini anlatıyoruz. Hayata küsmelerine, toplum dışı kalmalarına izin vermiyoruz. Bu hastaların iyileşme şansı çok yüksek. Yaptığımız toplantılarda ısrarla ‘bu hastalığın çaresinin var olduğunu’ anlatıyoruz. Bu okulda öncelikle hastamızın yeniden özgüven kazanmasına çalışıyoruz. Burada birçok hastamızın iyileşmesine vesile olduk. Yeter ki hasta, sabırlı ve inançlı olsun.”
Şendur, hastaların verilen hizmetten son derece memnun olduğunu, bu nedenle de bir yıl içerisinde hasta sayılarının ikiye katlanarak 400’e ulaştığını belirtti.

Hasta memnuniyetinin, duyulmasıyla Ege Bölgesi’nden bölge genelinden hastalar tarafından tercih edildiklerini dile getiren Şendur, ”İki yılda hastanemize müracaat eden ve zaman zaman sayıları değişen yaklaşık bin hastayı takip ettik. Halen 400 hastamız takibimiz altında. Okulumuza belirli dönemlerde ortalama 100-110 hasta gelerek son bilgileri alıyor. Ayrıca, bu sayede hastalar arasında yeni dostluklar oluşuyor ve birbirlerine moral aşılıyorlar” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir