Seçmen Sorgulama

Seçmen Sorgula

Yüksek seçim kurulu tarafından organize edilip gerçekleştirilen bu seçimlerde seçmenler seçimlerden önce belirlenip seçmen kağıdı çıkan vatandaşların ilgili mahalle veya köy muhtarlıklarından seçmen kağıtlarını temin etmeleri gerekiyor. Seçmen kağıdını temin eden vatandaş zaten seçimde oyu nerde ve kaç numaralı sandıkta kullanacağını da öğrenmiş oluyor. Gelen seçmen kağıdın da ki bilgilerin doğruluğunun sorumluluğu seçmene ait olup bilgilerin doğruluğunu ilgili kurumdan teslim almadan kontrol etmelidir. Seçmen kağıtları seçimlerden en az iki hafta önce ilgili muhtarlıklara gönderilmiş olacaktır.

Seçmen oy kullanabilmek için bu kağıda ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra oy kullanımında yanında mutlaka nüfus cüzdanını da bulundurmak durumundadır.

Seçmen Sorgulama 2014

Seçmen sorgulama işlemi ise yine seçimleri yapan kuruluş olan Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesinden sorgulanabildiği gibi diğer sitelerden de bunlara ulaşabilmek mümkündür. Diğer sitelerde zaten kendisi farklı bilgiler soramayacak sadece link koyup Yüksek Seçim Kurulu’nun sayfasına sizleri yönlendirecektir. Bunun haricinde sizden farklı sayfada farklı istenilen bilgileri doldurmamanız sadece Yüksek Seçim Kurulu’nun sayfasından istenilen bilgileri doğrulukla doldurmanız gerekmektedir.

Seçmen Sandığı Sorgulama

Diğer sitelerden sizden size ait özel bilgileri isteyemez sadece sizi o sayfaya yönlendirebilir. Seçmen sorgulama işlemi de artık neredeyse tüm işlemler gibi elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Seçmen sorgulama sayesinde oyunu nerde kullanacağını öğrenen vatandaşın seçim gününde oy kullanabilme saatleri içerisinde oyunu kullanması gerekmektedir. Artık günümüzde web üzerinden seçmen sorgulayıp nerede oy kullanacağını öğrenen vatandaşın seçmen kağıdını alması da gerekmiyor. Nüfus cüzdanı ile birlikte oy kullanmaya gidebiliyor.

Seçmen kağıtlarının basımında bazı yanlışlıklar ortaya çıkabiliyor. Bunun için seçmen kağıtlarını aldığınızda veya web üzeriden sorguladığınızda şahsınıza ait bilgileri dikkatle inceleyerek doğruluğunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçim esnasında her muhtarlık bir seçim bölgesi olarak kabul gördüğünden size en yakın muhtarlık bölgesinde oy kullanma işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eğer size oy kullanma yeriniz sıra dışı bir yer gelmiş ise ya daha önceden yaptığınız ikametgah değişikliğini belirtmemişsinizdir. Ya da seçmen kağıdınız yanlış basılmış olabilir.

 

Seçmen Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir