Seboreik Egzema

Seboreik Egzema Nedir

Seboreik egzama tedaviye kesin sonuç veren bir hastalıktır. Seboreik egzama döküntülerle kendini gösterir. Kulakta, göğüste, göz çevresinde, kaşlarda ve saç diplerinde kaşıntıların eşlik ettiği dökülmeler görülür. Bunun yanında kakçalarda, koltuk altlarında ve kasıklarda da döküntüler görülebilmektedir. Seboreik egzama genellikle saç ve kıl çıkan bölgelerde oluşur. Göğüs etrafında erkeklerde daha sık egzama görülmesinin nedeni de budur. Seboreik egzama bulaşıcı bir hastalık değildir.

Deride yağlanmanın yüksek olması nedeniyle oluşmaktadır. Seboreik egzamanın kesin nedeni bilinmemektedir. Her 100 kişiden 1 ila 3’ünde Seboreik egzamaya rastlanmaktadır. Seboreik egzamada deri üzerinde iltihaplanma görülmez. Sadece fazla yağlılık görülebilmektedir.

Seboreik Egzema Hastalığı

Seboreik egzama en çok ergenlik sonrası dönemde görülür. Aslında her yaşta kişi bu rahatsızlığa yakalanabilmektedir. Bebeklerde de Seboreik egzama görülebilmektedir. Bebekler herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan zamanla bu hastalığı atlatırlar. Doğum öncesinde anneden bebeğe çeşitli hormonlar geçmektedir. Bu hormonlar zamanla azalırlar. Hastalığın zamanla geçmesinin nedeninin bu hormonların azalması olduğu düşünülmektedir. Bebeklerin bir kısmında ise bez kullanılan bölgelerde Seboreik egzamaya rastlanır. Kullanılan bezin değiştirilmesi hastalığın iyileşmesini sağlayacaktır.

Seboreik Egzema Belirtileri

Seboreik egzama tekrarlayan bir hastalıktır. Genellikle soğuk havalarda açığa çıkar. Genellikle saçlı deride döküntüler oluşmaktadır. Seboreik egzamaya yağlı cilde ve yağlı saç derisine sahip bireyler daha sık yakalanmaktadırlar. Bundan dolayı da Seboreik egzama  en çok sivilce sorunu yaşayan bireylerde görülmektedir.

Bazı durumlarda kepeklenmeyle Seboreik egzama karıştırılabilmektedir. Kepeklenme nedeniyle saç derisinde kızarıklıklar görülebilir. Seboreik egzama ise cildin gereğinden fazla yağ salgılamasından kaynaklanmaktadır. Kepeklenmeye neden olmamaktadır

Seboreik Egzema Nedenleri

Başka hastalıklarla birlikte de ortaya çıkabilmektedir. En çok parkinson hastalığıyla birlikte seyreder. Bağışıklık sistemi hastalıkları geçirenlerde de görülebilir.  Aşırı strese bağlı kalp rahatsızlığı geçirenler de Seboreik egzamaya yakalanabilir.Seboreik egzama her ne kadar ciddi bir hastalık olmasa da sosyal yaşamı kötü etkilemektedir. İnsan psikolojisi sosyalleşmeye meyillidir. Bu nedenle Seboreik egzama çeşitli psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Seboreik egzama zamanla geçen bir hastalık olmasına rağmen kesin nedeni bilinmemektedir ve tedavi süresi de uzundur. Bu tür nedenlere bağlı olarak hastalar kendilerini kötü hisssederler.

Seboreik Egzema Tedavisi

Seboreik egzamayı önlemek için yapılabilecek herhangi birşey yoktur fakat tedavinin sürekliliği etkili olacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde daha sık görüldüğünden bağışıklık sisteminizi korumaya yönelik çeşitli önlemler alabilirsiniz. Düzenli ve dengeli beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma, stressiz bir yaşam sürmek bağışıklık sistemini koruyacaktır.

Seboreik egzamanın tedavisinde ketokonazol kullanılmaktadır. Seboreik egzamaya yönelik çeşitli şampuanlarla saç yıkanmalıdır. Ayrıca tedavide sikloproksolamin, selenyum sülfit, imidazoller gibi ilaçlar da kullanılır. Kortizon kremleri ve losyonlar da iyileşmeyi son derece olumlu yönde etkilemektedir. Seboreik egzama tedavisinde kullanılan ilaçların birçok yan etkisi vardır. Hastalığın tedavisi de uzun süreceğinden sizin için en uygun ilacın belirlenmesi konusunda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir