Sayıştay

Sayıştay Kanunu

Sayıştay Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetleme yapan ve kesin hükmü kendisi verebilen en yetkili kuruluşlardan bir tanesidir. Anayasal bir yüksek denetim kurulu olan Sayıştay’ın asıl görevi; katma veya genel bütçeye sahip tüm kurum ve kuruluşları Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetlemek, yasal olarak tüm gelir-gider, yapılan işlemleri inceleyerek gerekli durumlarda yasal işlemleri yapmaktır.

Sayıştay Başkanlığı

Sayıştay aynı zamanda kendi denetlemelerini yapmak ve gerekli durumları inceleyerek yasal olarak kesin bir hüküm verme yetkisine de sahiptir. Sayıştay yaptığı işin ciddiyetinin fakrına varmak ve yıllar boyu da herkesin bu ilkeler bağlı olarak yaptığı işleri yapması için kendine özgü bazı değerler belirlemiştir.

Sayıştay Sınavı

Her zaman ve her koşul da tarafsız ve objektif bir şekilde olaylara yaklaşıp görevi gereğini kim ve ne olursa olsun her koşulda yerine getirmek, tüm diğer yargı kurumları gibi kimseden etkilenmeden bağımsız bir şekilde çalışmak, her zaman için Sayıştay da çalışacak ve görev alacak herkesin gerekli denetlemeleri yapabilecek bilgi ve yeteneğinin olması ve her zaman gelişime açık kişiler arasından seçilmesi, üstün kalitede hizmet verebilmek için belirlenmiş tüm denetim kurallarını gerektiği şekilde yerine getirerek işlemleri yapmak ve mesleki gizlilik ilkesi gibi belirlediği tüm değerlere yıllar boyu bağlı kalınması gerektiğini söylemiştir.

Sayıştay Sınav Soruları

Sayıştay kurumu ülke içindeki en önemli kurumlardan bir tanesi olup yıllar boyu kamu kaynaklarının belirlenmiş amaç ve hedefler için kullanılması misyonundan asla vazgeçmemiştir. Bunu uygulamak ve uygulatmak için belirlediği değerler çerçevesinde yoluna emin adımlarla devam etmiş ve gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmiştir.

Sayıştay İletişim

 

 

Sayıştay’a bir başkan ve iki başkan yardımcısı başkanlık yapmaktadır. Günümüzde Sayıştay’a Sayın Doç. Dr. Recai Akyel başkanlık edip görevini sürdürürken başkan yardımcılığı görevlerini ise Sayın Fehmi Başaran ve Sayın Erol Akbulut yürütmektedir. Ayrıca Sayıştay sekiz adette bölüm başkanı bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir