Sarılık

Sarılık Nedir

Genellikle halk arasında tanımlanan adı sarı basması veya sarı renge boyanması olarak bilinmekte ise de vücudumuzdaki bazı organlarımızın sarı renge dönüşmesidir. Sarılığın oluşumunun belirlenebilmesi için kandaki seviyesinin yükselmesi gerekmektedir. Göz akında ve damarlardaki sarılık rengi oldukça kolay bir şekilde gözlemlenebilir.

Genellikle yeni doğan bebeklerde olan sarılığı engellemek için sarı renkteki bir örtü bebeğin yüzüne örtülerek sarılığının alınması sağlanmaktadır. Sarılık gece elektrik ışığında iyi fark edilebilmemektedir. Yine fazla miktarda tüketilen havuçta kana rengini vererek vücutta sarı bir renk oluşumuna sebep olabilmekte ise de bunun sarılık ile ilişkisinin bulunmadığı bilinmelidir.

Hepatit B

Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerde bazı durumlarda sarılık rahatsızlığına rastlanabilmektedir. Hastanın bir hastane ortamına kaldırılarak doktor kontrolünden geçirilmesi gerekliliği vardır. Karaciğer normal büyüklüğünün daha fazlalaştığı durumlarda dalak büyümesi gözlemlenebilir işte bu durumlardaki hastalarda görüntülerinde hafif limon renginde soluk bir sarı renk oluşur.

Geçirilen ve yaşanılan hastalıklar sonucunda da sarılık ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Yine sarılık safra taşlarının yarattığı rahatsızlık sonucunda da görülebilmekte safra taşları safra akışını engelleyerek tıkadığından dolayı kanda işlenmiş olan miktarda artış oluşacak ve idrarın renginin koyulaşmasına sebep olacaktır. Sarılık değerlerinin incelenerek değerlendirilmesi ve kontrol altında bulundurulması gerekmektedir.

Sarılık Hastalığı

Sarılık belirtileri oluşan hastalarda genellikle kontrol altında bulundurulması gerekir ki bu durumlarda hastanede geçirilecek zamanlar ve doktor kontrolünün gerekliliği önemlidir. Vücudumuzda bulunan safra boyası adı verilen maddenin artışı olarak adlandırılan sarılık dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken hastalıklardandır.

Karaciğer rahatsızlığı vakalarında sarılığa neden olan sebepler arasında en önemlilerinden olan virüslerle meydana gelen önemli sarılık çeşidinin en dikkat edilmesi gerekenlerindendir. Sarılık çeşitlerini değişik sebeplere bağlayabiliriz bunların arasında olan safra kesesi hastalığı sonucunda oluşan sarılıkta da safra kesesinin içinde bulunan iltihabi durumun sonlandırılması için gerekli ilaç tedavisi uygulanmakta ve safra söktürücüler maddeler kullanılmaktadır.

Sarılık Testleri

Bu sırada verilecek besin maddelerinin gerekliliği ve yeterliliği de önemli olmaktadır. Kızartma şeklinde hazırlanan yiyecekler, tuzlu ve acılı yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Geçirilen çeşitli rahatsızlıklar sonucu oluşan sarılık neticesinde bunlar arasında sayabileceğimiz yanıklar, röntgen ışınları, çeşitli kimyasal bileşimler, bazı enfeksiyon hastalıkları, bitki ve hayvansal zehirler, bağışık sistemi ile ilgili olarak geçirilen hastalıklar vs. nedenler sonucunda sarılıklar gözlemlenebilmek ve bunun tedavisi için sarılığın neden oluştuğunun belirlenmesinden itibaren uygun sarılık tedavisine başlanılması gerekmektedir. Hastalar vücut direncini yüksek seviyede tutacak besin maddelerini tüketerek metabolizmalarını güçlendirmeleri ve açık havada düzenli yürüyüşler yapmalıdırlar.

Sarılık Belirtileri

Sarılık belirtileri arasında sayabileceğimiz avuç içlerindeki sarı ya da hafif turuncuya çalan renk, ayak taban altlarında, kulak arkalarında görülmektedir. Safra kanallarındaki karaciğer içi tıkanmalar sonucu oluşabilen sarılık çeşitleri de bulunmakla birlikte bunları gebelik sonrası oluşan sarılık ve ilaçların oluşturduğu sarılık olarak belirleyebiliriz bir de karaciğer dışı tıkanmalar sonucu oluşan ve gelişen sarılık olan vücudumuzda büyüyen taş ve ur tıkanmaları sonucu gözlenen sarılık çeşitleri olarak tanımlayabiliriz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir