Sarı nokta hastası olmayın!

Op. Dr. Aylin Koç, 75 ila 85 yaş arası her üç kişiden birinde görülen sarı nokta hastalığının kalıtımsal risk taşıyan ve sigara içenlerde görüldüğünü söyledi.

Sarı nokta hastalığının tedavi edilmediği takdirde görme oranının yüzde 95 oranında azaldığını, hastanın kitap ve gazete okuyamaz, televizyon seyredemez ve araba kullanamaz hatta tek başına dışarı çıkamaz hale gelebileceğini ifade eden Op. Dr. Koç, görme kaybı, ani görme kaybı, cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluk ve göz önünde karartıların hastalığın belli başlı belirtileri olduğunu söyledi.

Op.Dr. Koç, sarı nokta hastalığının risk faktörleri ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının esas risk etkenleri, sigara kullanımı, kişinin yaşı, güneş ışığına uzun süre maruz ve kalıtımsal özellikleridir. Diğer risk etkenleri hipertansiyon, beslenme şekli, kolesterol yüksekliği ve şişmanlıktır. Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat diğer risk etkenleri kontrol edilebilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için filtreli güneş gözlüğü takılması gerekir. Kolesterolü dengede tutmak için beslenmede akdeniz diyeti önerilir. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması önerilir”

Hastalığın, sarı nokta tomografisi, göz anjiyosu ve göz dibi muayenesi ile teşhis edilebildiğini belirten Op.Dr. Koç, hastalığın yaş ve kuru sarı nokta olmak üzere iki ayrı tipi olduğunu vurguladı.

“Kuru tip yüzde 80 oranında, yaş tip yüzde 20 oranında görülür” diyen Op.Dr. Koç, hastalığın tiplerini şöyle açıkladı: “Fakat görme kaybına yol açması sebebiyle yaş tipte erken teşhis daha büyük önem taşır. Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.”

Sarı nokta hastalığının tedavisinin tipine göre farklılık gösterdiğini, kuru tipte sarı nokta hastalarına koruyucu tedavi ve destek olarak, antioksidan, A, C, E vitaminleri ile lutein ve çinko önerildiğini belirten Op.Dr. Koç, yaş tipte göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulandığını söyledi.

Yaş tip sarı nokta hastalığının tedavisinin ağrısız olduğunu belirten Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Göz içine iğne tedavisi ile müdahale ediliyor. Önce göz damla ile uyuşturuluyor. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor. Fotodinamik tedavide önce toplardamardan özel bileşimde bir ilaç verildikten birkaç saniye sonra lazer tedavisi uygulanır. 4-6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen bu ilaç, göz arkasındaki göz hücreleri tarafından hastalık durumunda salgılanan ve yeni damar oluşturan proteini engelleyerek görme kaybını önler. Bu tedavi başlangıçta en az 3 kez uygulanır ancak bazı hastalara takip sırasında aralıklarla uygulanması da gerekebilir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir