Sara Hastalığı

Epilepsi Nedir

Tıp morfolojisinde, beyinde kısa süren dikkat kaybı veya bilinç eksikliği durumlarına yol açan, aynı süreçte zaman zaman nöbetler şeklinde vuku bulan davranışlara epilepsi veya sara denmektedir. Beyinde hasarlı bir bozukluk veya beynin şekil bozuklukları, beyin raporlarındaki grafik aksaklıklar ve elektrik boşalmaları şeklinde görülür ve hastada epilepsi krizleri halinde belirir. Bu gibi sebeplerin ortada olmadığı durumlarda ise epilepsi nöbetleri yine görülmesi takribindeki teşhisler için “idiopatik epilepsi” tanımı kullanılır. Bu durum küçük bilinç kayıplarını ifade etmektedir.

Epilepsi Sara

Bir diğer sara hastalığı tipi olan Jackson Epilepsisi durumunda ise genellikle bilinç kaybı görülmemektedir ancak bazı kaslarda kasılmalar izlenir. Hasta fiziksel hareket esnasında sendeler, belli bir yöne döner, yüzündeki kıvrımlarda anlamsız bir ifade seyredilir, diğer taraftan parmak ve kollarda titreme görülür. Bu durumlara doktorlar tarafından verilen isim “Petit Mal” şeklindedir.

Epilepsi Hastalığı

Diğer bir sara hastalığı süreci ise “Grand Mal” ismiyle tanımlanır ki uç nokta olarak belirtilen bu durumla sık sık karşılaşılmaktadır. Bu tip sara hastalıkları uzun süren nöbetler eşliğinde gerçekleşir. Bu kasılmalarda hasta yere düşmektedir. Birbirini izleyen bu krizler devamlılık kazanırsa bu durum ölüme bile yol açabilmektedir.

Sara Hastalığı Tedavileri

Hastaların hemen hemen yarısına yakın bir oranda nöbetten önceki farklı hissiyatlar gözlenmiştir. Krize özgü bu duygu farklılıkları herhangi bir yerde ağrıya, kulak çınlamalarına, koku duyusunun belirginleşmesine, hayal görme veya titreme biçimlerine yol açabilmektedir. Bilinç kaybı ile gelen kriz esnasında hasta yere düşer. Hastanın kasılan vücudu, azalan veya ortadan kalkan solunumu, cilt renginin solması ve sonrasında morarması nöbetlerin belirgin özellikleri arasındadır. Birbiri ardına yer alan iki kasılmadan ilki takriben yarım dakika kadar sürer.

Epilepsi Belirtileri

Kol ve bacaklar bütün kasılmalar esnasında uyumlu bir vurguyla kasılıp gevşemektedir. Bu nöbetler esnasında hasta idrarını altına kaçırabilir ya da dilini ısırabilir. Hasta normale dönünceye dek kasılmalar halinde yerde uzanır. Bilincin yerine gelmesiyle hasta normal yaşamına devam eder. Krizin ölüme sebep olması nadiren görülmüştür ancak krizle birlikte hastanın yere düşmesi esnasında ciddi yaralanmalar söz konusu olabilir. Bu nedenle sara hastalarının araba kullanmaları oldukça risklidir. Ayrıca hastaların kısa bir dikkat eksikliğinin büyük riskler taşıdığı işlerde de çalışmamalıdırlar.

Sara Hastalığı Nedir

Sara hastalarında zeka geriliği söz konusu değildir ancak öğrenme yetenekleri standartlara göre oldukça düşük bir seviyede seyreder. Hastalığın yaşanma ortamı ve başlangıç zamanına göre değişen oranda hastada ruhsal bozukluklar, ağır depresyon ya da hiperaktivite karakter değişimlerine sebep olabilir.

Sara Belirtileri

Sosyal açıdan hastanın evlilik öncesi sara nöbetleri geçirdiğini karşı cinse bildirmemesi bu evliliği medeni hukuk bazında geçersiz kılmaktadır. Ancak yeterli uzlaşmalar durumunda sara hastalığının evlilik sürecini etkilemediği öngörülebilmektedir. Hastalar normal yaşamlarını herkes gibi sürdürebilirler ancak nöbet esnası ve sonrasındaki deneyimler sebebiyle hastanın hayatının belli dönemlerinde sorunlar ortaya çıkmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir