Saman Nezlesi

Saman Nezlesi Nedir

Saman nezlesi özellikle bahar aylarında oluşan ve havada asılı kalan polen, ağaç polenleri ve çiçek polenlerine karsı vücudun gösterdiği alerjik bir reaksiyondur. Alerjik rinit olarak da tanımlanabilir.Saman nezlesi hayvan tüyü, toz, sporlar, bitkilere ve kimyasal bitkilere karşı vücudun tepkime olarak burun zarında şişme görülmesidir.Saman nezlesi Hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akması, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, boğazlarda ağrı, hırıltılı soluma, bitkinlik, halsizlik gibi belirtilere sahiptir. Bu belirtileri tetikleyen ise vücudun histamin salgılamasıdır.

Saman Nezlesi Nasıl Geçer

Saman nezlesi yaşayan kişilere alerjik testler uygulandıktan sonra göz damlaları, burun damlaları uygulanmaktadır. Solunum sorunu görülen hastalar da ise nefes acıcı spreyler kullanılmaktadır. Saman nezlesine karşı halk arasında kulaktan kulağa yaygınlaşan ve reçetesiz temin edilebilen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Bu ilaçlar alerjik reaksiyona karsı bir çözüm değil, geçici bir süre bastırmaya yöneliktir. Bu da tedavi edilemeyen alerjik reaksiyonun ilerlemesine ve tehlikeli boyutlar kazanmasına sebebiyet vermektedir.Özellikle bahar aylarında Saman nezlesi belirtilerinden birkaçının gözlemlenmesi gerçekleşirse hemen bir uzmana danışmak en sağlıklı yöntem olacaktır.Saman nezlesi için burun akıntısı reaksiyonu görülüyor ise sarımsak kullanımı yapılmaktadır. Boğaz arısı şeklinde oluşan reaksiyonlarda bit otu kullanılmaktadır. Hapşırık krizi oluşan durumlarda arsenik kullanımı yapılmaktadır. Göz kaşıntısı ve göz ağrısı olan reaksiyonlarda göz otu kullanılmaktadır.

Saman Nezlesi Tedavisi

Okaliptüs yağı, lavanta ve papatya yağı su buharı ile karıştırılıp, banyo suyu ve su buharı banyosu seklinde uygulanabilmektedir. Bu yağ karışımı ile masaj da yapılmaktadır. Melisa yağı ile masaj uygulaması da ciltte ferahlamaya neden olur.Bahar aylarına yaklaşan haftalarda yonca çayı tüketimi de vücudun polenlere karsı vereceği reaksiyonu azaltabilmektedir. Gözlerde iltihap oluşumunu önleyici olarak gözlere papatya çayı kompleksi yapılabilir.

Saman Nezlesi Bitkisel Tedavisi


Vücudun çiçek esanslarına alıştırılması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi de alerjik reaksiyonları bir nebze rahatlatmaktadır.Saman nezlesi yavaş seyreden, gelişen ve uzun süren bir rahatsızlıktır. Yukarıda verilen önlemler bir nevi rahatlama sağlamaktadır. Ancak reaksiyonlarda mutlaka uzmandan destek alınması önemlidir.Saman nezlesi tedavisi güç olmakla beraber ölüm riski milyonda bir de olsa görülebilmektedir. En çok da nefes darlığı nedeni ile ölüm olayları gerçekleşmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir