Sağlık Bakanlığı Hakkında

Sağlık Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Sağlık bakanlığı Cumhuriyetin ilanı öncesinde 1920 yılında kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağlıkta amaçları vardı. Yeni hastaneler açmak gibi. Nüfus arttıkça gelişen türkiyenin ilk bakanlığı şimdilerde yararı tartışılmaz bir kurumdur.

Sağlık Bakanlığı her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için elindeki ve devletin sunduğu tüm imkanları sonuna kadar kullanmakla yükümlü bir merciidir. Kişilerin herhangi hastalıklarında ve toplumda zarar verebilecek sağlık sorunlarında gereken önlemleri almak da bakanlığın görevleri arasındadır.

Sağlık Bakanlığı Personel Bilgi Sistemi

Sağlık bakanlığının temel görevleri arasında daha pek çok şey bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tüm sağlık kuruluşlarını tek elden yönetim işleyiş mekanizmalarını yakından takip edip denetleyen kurumdur. Buralardaki tüm işleyiş, yönetim ve gelişmeler tamamen sağlık bakanlığı kontrolünde olup gereken düzeltmeler tüm sağlık kuruluşlarında bakanlık tarafından yapılmaktadır. Sağlık bakanlığının bir diğer görevi ise ülkemiz sınırları içerisin de bulunan tüm sağlık kuruluşlarında gerekli iyileştirmeleri yapmak ve son teknoloji ile donatılmış sağlık kurumları oluşturmaktır. Ülkemizi sağlık konusunda Avrupa standartlarında bir devlet haline getirmek ilk amaçlı arasında yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme

Gereken yatırımları yapmak devlet bütçesindeki payın tamamını buralarda kullanmak temel görevler arasındadır. Sağlık bakanlığı tüm teknolojik gelişmelerden faydalanırken vatandaşların sağlıkları açısından ve gerekli bilgileri daha kolay edinebilmesi açısından pek çok kolaylıkları da getirmektedir. Sağlık bakanlığı web sayfası üzerinden aile hekimi bilgisi sorgulama, organ nakli sorgulama işlemlerinizi yapabilmekte ve her an takibini yapabilmektesiniz. Aynı web sayfası üzerinden tıbbi ilaç ve tıbbi araç-gereç başvurusu yapabilmektesiniz. Bunların yanı sıra daha pek çok işleminizi internet üzerinden bakanlığın resmi web sayfasından gerçekleştirebilmektesiniz.

Sağlık Bakanlığı Atamaları

Sağlık bakanlığının görevlerinden birisi de en önemli görevleri arasında yer alan görevlerden birisi olan çeşitli salgın ve halk sağlığı toplu olarak etkileyecek hastalıklardır. Bu gibi durumlarda ise Sağlık bakanlığı halkı bilgilendirmeli ve gerekli her türlü önlemi almalı, alınmasını sağlamalıdır. Sağlık bakanlığı kendi içerisinde pek çok birimden oluşan bir kurumdur. Günümüzde kurumun başında Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ görev yapmaktadır. Aynı zamanda bir bakan yardımcısı ve müsteşarlarda görev yapmaktadır.

Sağlık Bakanlığı İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Sağlık Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.saglik.gov.tr
Telefon
+903125851000
Faks
 
E-Posta
 
Yazışma Adresi
Mithatpaşa Cad. No : 3 Sıhhiye
06434 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. ıyı aksamlar teyzem yuzde 55 ozurlu sosyal guvencesı yok sadece ozurlu oldugu ıcın 3 aydan 3 aya 800 lıra maas alıyo bunu aydan alması ıcın ve fazla alması ıcın ne yapmak lazımdır tesekur ederım sımdıden

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir