Sağlık Bakanlığı o iddiayı yalanladı!

Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Bakanlık arasında şizofren hastaların bilgilerinin paylaşılması yolunda bir temas ya da faaliyetin gerçekleştirilmediğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, son günlerde medyada ”Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Sağlık Bakanlığı’ndan şizofren hastalarının bilgilerini alıp, karakola bildireceği” yönünde iddiaların yer aldığı haberlerin yayımlandığı belirtildi.

Söz konusu haberlerle ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Şizofreni hastalarının şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğu yolunda araştırmalar bulunmakla beraber her şizofrenin suç davranışı ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız arasında şizofren hastaların bilgilerinin paylaşılması yolunda bir temas ya da faaliyet gerçekleştirilmemiştir. Emniyet güçlerimizin suçu önleme yolunda gösterecekleri gayreti toplum emniyeti açısından takdirle karşılamakla beraber, böyle bir amaç için bile olsa hasta ve insan hakları çerçevesinde herhangi bir vatandaşımızın sağlık kayıtlarının paylaşılması mümkün değildir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir