Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi

Safra kesesi kastan oluşmuş bir torbadır. Karaciğerin alt bölgesinde yer alır.İki abdan meydana gelmiştir. Karaciğerin oluşturduğu safra kanallara geçiş yapar. Bu kanalların birleştiği bir nokta vardır ve bu noktada kanal on iki parmak bağırsağına ulaşmadan safra kesesine doğru acılan bir uzantı bulunur.Bu düzenek ile karaciğerde oluşturulan safra sistematik bir şekilde safra kesesi içinde birikim yapar.Biriktirilen safra ise sindirim yolu ile on iki bağırsaktan geçiş yapan yiyeceklerin üzerine doğru sızar.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra kesesi kanseri sadece daha önceden geçirilmiş bir safra hastalığı ile meydana gelir. Safra iltihaplanmaları, safrada taş oluşumu gibi hastalıklar safra kesesi kanserini tetikler.Hastalığın ilk evrelerinde kişide bulantı, kusma, iştahta azalma ve aşırı kilo kaybı gözlemlenir.Karın üst bölgesinde ise sırt üstü uzanma halinde beliren ağrı da safra kesesi kanseri teşhisi koyulmasında önemli bir bulgu olabilir. Hastalığın ilerleme sürecine girdiği evrede kişide sarılık görülür. Karaciğer büyümesi de safra kesesi kanserinin tetiklediği bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.Bu gibi diğer organlara yayılma riskinin önüne geçilmesi açısından erken tanı, teşhis ve tedavi süreci önemlidir. Safra kesesi kanseri ne kadar yayılamamış ise sağaltım o kadar kolay olabilir.Safra kesesi kanserinin belirtilerinden olan sarılık en önemli bulgu olsa da her görülen sarılık hastalığı da safra kesesi kanserine işaret etmez.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra şikâyetleri bulunan kişiden ilk adım olarak safra röntgeni alınır. Kan ve idrar tahlilleri akabinde gerçekleştirilir. Bu tahlil ve röntgenlerin sonucunda safra da taşa rastlanması halinde ya da kanser hücresi görülmesi durumunda safra alınır. Ancak başlangıç evresinde ise ve safrada iltihaplanma başlamış ise ilaç kullanımı ile sağaltıma yönelinir.Safra kesesi bulguları yavaş seyirli olduğu gecen genellikle tanı ve tedavi başlama süresi geç olur.
Safra kesesi kanseri olaylarında genellikle tanı aşamasında karaciğere de yayılma görülür.Kanser hücresinin yayılmasının belirlenmesinde ki erken tanı döneminde ise yayılmalar; safra kanalı, on iki parmak bağırsağı ve çevresinde, midede ve kalın bağırsak veya çevresinde gözlemlenebilir.Hücrelerin kan dolaşımına giriş yapması gerçekleşmiş ise akciğer, kemikler ve böbrek üstü bezlerinde de kanser hücrelerine rastlanabilir.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşer

Safra kesesi taşı kanamalar, safra kesesinde iltihaplanmaları safra kesesinin içinin su ile dolması, safrada taş görülmesi, kalın barsak yollarındaki aksaklıklar safra kesesi kanseri belirtisi olarak ciddiye alınması gereken vücut tepkimeleridir.Kişide bu semptomlardan en az ikisinin hissedilmesi halinde zaman geçirmeden uzmana görünmeli. Tedaviye başlanması durumunda hiçbir aksaklığa müsaade edilmemeli. Kulaktan dolma alternatif tıp uygulamalarından çok uzman görüşleri ciddiye alınmalıdır.Safra kesesi kanseri son derece ciddi bir kanser türü olmakla beraber, kayıtlara geçen safra kesesi kanseri hastalıklarının seyri yavaş olsa da genellikle kötü ve umutsuz bir şekilde ilerleme gösterir.Sağaltım genellikle yok denecek kadar azdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. kızıma safra kesesi taşı tansı kondu ameliyat olarak açık herediter sifensitoz ameliyatı olacağı söylendi raporlarını gösterdiğim 3 doktor kapalı ameliyat olabileceğini herediter sfenditoz/ a gerek olmadığını söyledi ne yapmam gerek

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir