Saçlarınızı nasıl tarıyorsunuz?

Günde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesinin normal olduğunu söyleyen Dr. Gülşen Özle, sonbaharda bu sayının daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Özle, genetikliğin yanısıra sık fön çekme, çok sıkı toplama ve kötü taramanın da saç dökülmesine sebebiyet verdiğini kaydetti.

Normalde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesi, sonbaharda hava değişimi, azalan nem oranı, rüzgar ve düzensiz beslenme gibi etkenlerle daha da artabiliyor. Bu durumun mevsimsel olduğunu belirten Dr. Gülşen Özle, sonbaharda dökülen saçların yerine, kış aylarında vücudun soğuğa adapte olmasıyla beraber yenilerinin çıkacağını söyledi.

Dr. Gülşen Özle, saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde açıkladı:

“Saç dökülmesinde genetik faktörlerin rolü çok önemli olmakla birlikte başka sebepler de vardır. Bunlar; tiroid bezi hastalıkları, hamilelik, menopoz sonrası dönem ve diyabet hastalığı gibi endokrin hastalıklar, biotin, demir, protein, çinko eksikliği, kalori kısıtlayıcı diyetler gibi beslenme bozuklukları, doğum kontrol hapları, bazı mantar ilaçları, yüksek doz A vitamini gibi bazı ilaçlar, anemi, cerrahi işlemler, kanser, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi sistemik hastalıklar, psikolojik stres ve boya, perma gibi bir takım kimyasal işlemlerdir. Bunun dışında sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, saçları çok sıkı toplama da saç dökülmesinin sebebi olabilir.”

Özle, saç dökülmesinde Mezoterapi, PRP ve Growth Factor transferi gibi tedavilerin uygulanabileceğini ifade etti. Saç mezoterapisinin saçı besleyerek dökülmeyi azalttığını ve saçın canlılığını arttırdığını vurgulayan Dr. Özle, PRP tedavisiyle hasarlı saç köklerinin onarıldığını, saçın bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve dolaşımın artarak saçların daha sağlıklı bir hale geldiğini belirtti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir