Saçkıran

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran saçın belirli bölümlerinde saç dökülmesi sonucu yer yer bulunan geniş açıklıklarla kendini göstermektedir. Nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü bağışıklık sistemi bir anda kendi hücrelerine karşı savaş açar. Bu esnada saç ve kıl diplerinde yer almakta olan lenfosit hücreleri sitokin salgılamaya başlar. Sitokin saçlarda dökülmeye sebebiyet vermektedir. Halk arasında genellikle saçkırana stresin neden olduğu düşünülmektedir. Aslında saçkıranla stres arasında direk bir bağ bulunmamaktadır. Tabii ki stresin de sonuçları arasında saçkıran görülebilir fakat asıl nedeni bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Yenen gıdalarla da hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Saçkıran vücutta kirpik, kaş gibi kıl bulunan yerlerde görülebileceği gibi daha çok saçlarda kendini göstermektedir.

Saçkıran Nedir

Saçlardaki açıklıklar belli noktada olacağı gibi saçın başka kısımlarına da yansır. Saçkıranın seyri ise şu şekildedir; öncelikle saçlarda birdenbire başlayan dökülme gözlenir. Dökülmeyle birlikte saçsız deri genişler. Ardından saçlar tekrar çıkmaya başlar. Çıkan saçlar genellikle gri yada beyaz renktedir. Yeni saçların çıkması çok uzun süreleri bulabilmektedir. Nadir de olsa vücuttaki tüm kılların dökülmesine de rastlanabilmektedir. Saçkıran genellikle çocukluk ve gençlik dönemindeki bireylerde görülmektedir. Genetik nedenlerde saçkırana sebep olabilmektedir.

Saçkıran Belirtileri

Eğer saçkırana yakalandıysanız moralinizi bozmayın. Geçmiş veriler gösteriyor ki saçkıran hastalığı bir dönem sizi rahatsız eder. Ardından iyileşme başlayacaktır. İlk 6 aylık dönemde hastaların 3’te 1’inden fazlası, bir yıllık dönemde ise yarısı sağlıklarına kavuşmuştur.Saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir.  Dolayısı ile etrafınızda saçkıran hastalığına yakalanan biri varsa aynı havayı soluyabilir, ten temasında bulunabilirsiniz.

Saçkıran Bitkisel Tedavi

Saçkıran hastalığı özellikle ilk başlarda ve hafifse tedaviye hızlı yanıt verebilmektedir. Saçkırana yönelik çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bunların en sık uygulananı ışık tedavisi ve kortizon içeren çeşitli ilaçlardır. Derinin saç kaybı olan yerlerine az miktarda kortizon da enjekte edilebilir. Saçın belli yerlerinde saç kaybı varsa bu tedavi iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Eğer saçkıran ileri boyutlara ulaşmışsa işte o zaman kortizonlu ilaçlar devreye girecektir. Yalnız bu ilaçların bir çok yan etkisi de mevcuttur. Bu nedenle kısa süreli kullanıma uygundurlar. Minoxoidil de saçkıranda yararlı ilaçlar arasında yer almaktadır.

Saçkıran İlaçları

Eğer saçkıran hastalığınız çok ileri boyutlarda değilse çeşitli bitkisel tedavilerle de destekleyebilirsiniz. 1 kahve fincanı kadar yeni sıkılmış soğan suyu ile yaklaşık bir çorba kaşığı kadar da zeytinyağını karıştırarak açık derilere sürebilirsiniz. Bir diğer bitkisel ilaç da defne tohumu ile yapılmaktadır. Bir litre suyu toz halindeki defne tohumu ile birlikte kaynatın. Defne tohumunu bir avuç kadar atmanız yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra süzün. Lapa şeklini alacaktır. Bu lapayı yine saçın açık bölgelerine sürebilirsiniz. Bu arada saçlarınızı sık sık kazıtmalısınız. Saçkıran tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçlar çok fazladır. Bunların tümünü birden sık sık uygulamanız ters sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle bitkisel tedavilerden yalnızca birini düzenli olarak yapmaya gayret gösterin. Unutmamalısınız ki saçkıran için kesin bir tedavi mevcut değildir. Belli bir süre sonra saçlarınız kendiliğinden çıkmaya başlayacaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir