Saç Dökülmesini Durdurma ve Saç Ekimi

SAÇ DÖKÜLMESİ

     Günümüzde bay ve bayanların karşılaştıkları sorunların başında gelen saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi sebepler sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yetişkin insanın gün içerisinde elli ila yüz tel arasında saçları dökülebiliyor. Bu sayının üzerinde bir dökülme yaşadığınız takdirde mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor. Saç dökülmesinde artış olduğunu anlayabilmek için her gün sabah yastığınızda veya duş aldıktan sonra dökülen saçlarınızı kontrol edebilirsiniz. Saçlar bayanlar için olduğu kadar baylar içinde oldukça önemli bir aksesuar, güzel görünen gür saçlar sizi olduğunuzdan şık ve bakımlı kılar. Saç dökülmesi ise bireylerin psikolojisinde oldukça ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Güzel görünen gür saçlar sizi olduğunuzdan şık ve bakımlı kılar.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE SAÇ EKİMİ

      Saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olabiliyor. Bu sebeplerin en başında da menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, stres, psikolojik sorunlar geliyor. Ayrıca yüksek ateşli hastalıkların yanı sıra hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, diyet yapmak, çok sık saçları boyatmak ve fön çektirmek de saç dökülmesine sebep olabiliyor. Diş sorunları da saç dökülmesini tetikleyebildiği gibi kanser tedavileri de saç dökülmesine sebep olabiliyor. Saç dökülmesini önleyebilmek için, saç ve saç derinize zarar verebilecek ürünlerden kaçınmalı, protein ağırlıklı besinler tüketmelisiniz. B grubu vitaminler almalı, stresten uzak durmalı, sigara ve alkol kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Saçınızı her gün yıkamak yerine iki – üç gün de bir yıkamak çok daha sağlıklıdır. Kullanılan jölelerin saçın nefes almasını önlemesi ve saç kaybına neden olmasından ötürü jöle kullanmamalı, yüksek miktarlarda A vitamini almalısınız.

       Saç dökülmesi özellikle mevsim geçişlerinde çok sık rastlanılan bir sağlık problemi bu sebeple saçlarınızı yıpratmamaya özen göstermelisiniz. Kesinlikle fırça ve sıkı dişli tarak kullanmamalısınız. Dengeli beslendiğiniz ve stresten uzak durduğunuzda saç dökülmesi problemini en aza indirebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda meyve tüketmeye çalışmalısınız. Saç dökülmesi problemi yaşayan hemen herkes bu problemle mücadele etmek için birçok çareye başvurmuş hatta saç ekimini bile düşünmüşlerdir. Günümüz şartlarında artık çoğu kişiler tarafından saç ekiminin tercih edilme sebebi ise, doğal ve sağlıklı saç olmasının yanında kalıcı olma özelliğidir. Fakat şu var ki her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılmamakta. Saç ekimi kişiye özel olarak uygulanan bir işlem olduğu için öncelikle bir uzmana başvurarak saçınızın muayenesi ve analinizi yaptırmalısınız. Gelişen teknolojiyle birlikte saç analiz cihazlarında saçınızın yapısını, sıklığını, ne kadar saça ihtiyacınız olduğunu inceletiyor ve bu inceleme sonucuna göre saç ekimi işlemi yaptırabiliyorsunuz. Saç ekimi işlemleri lokal anestezi uygulanarak yapılan bir operasyon olduğundan dolayı saç ekimi işleminizi yaptırmaya giderken aç karnına gitmeli ve kullandığınız ilaçlar varsa veya cilt problemleriniz özelliklede kronik rahatsızlığı olanlar bunları doktorunuzla paylaşmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir