Saç dökülmesi tarih oluyor!

Mevsim geçişi, diyet ya da hamilelikte artan saç dökülmesinde kişinin kanından alınan ”platelet” adı verilen hücrelerle şifa mümkün.

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Melike Külahçı, yaptığı açıklamada, ”şifacı” hücre olarak tanınan plateletlerin, saç köklerinin canlanmasını ve faaliyetlerinin hızlanmasını sağladığını belirtti.

Külahçı, mevsim geçişinde, diyet yapanlarda ya da doğum sonrasında saç kaybı ortaya çıkabildiğini ifade etti.

1970’lerden beri dünyada yara tedavisinde ”plateletten zengin plazma” kullanıldığını, bunun son 10 yılda ABD’de sporcular üzerinde sıklıkla uygulandığını anlatan Külahçı, yöntemin Amerikan Gıda ve İdaresi’nce (FDA) de onaylandığını bildirdi.

Söç dökülmesine karşı uygulanan tedavide ”platelet” adı verilen hücrelerin kişinin kendi kanından filtre edilerek saçlı deriye verildiğini vurgulayan Külahçı, şunları kaydetti:

”Platelet hücreleri sitokin ve doku yenileyici biyolojik kimyasallar içeriyor. Bu yenileyici biyolojik malzemeler, kişinin kendi hücrelerinden oluştuğu için işlemin hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Şifacı hücre olarak tanınan plateletler, saç köklerinin canlanmasını ve faaliyetlerinin hızlanmasını sağlıyor. Tedavi sırasında saçlı deriye kıl kadar ince enjektörle bir miktar sıvı uygulanıyor. 10 dakika süren işlem hiçbir ön hazırlık gerektirmiyor.”

Dr. Külahçı yöntemin tıp dilinde ”Alopecia areata” denilen bölgesel saç dökülmesinde de uygulanabildiğini belirtti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir