Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Normal şartlarda günde bir miktar saç dökülmesi normal karşılanmaktadır. Her gün 100 ila 150 adet arasında saç teli dökülmektedir. Vücudun hormon dengesindeki değişiklikler, kişinin yaşı, kişiye ait genetik özellikler, çeşitli hastalıklar, saç derisinde tahriş oluşması, travma, kandaki vitamin seviyesinin düşük olması gibi nedenlerden dolayı saçlarda dökülme meydana gelebilmektedir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkek ve kadınlarda görülmekte olan saç dökülmelerinin sebepleri farklılık göstermektedir. Saç dökülmesinin sebeplerini daha da açıklayacak olursak; kadınlarda, hamilelik döneminde hormon yapısında değişiklik olur. Bu hormonal değişimler de saçlarda zayıflamaya ve dökülmeye neden olabilmektedir. Bu tip dökülmeleri çok ciddiye almaya gerek yoktur çünkü doğum sonrasında hormonlar normal seviyelerine gelecek ve dökülen saçlar yeniden çıkacaktır. Tiroid bezlerinin normalde olduğundan daha fazla yada daha az çalışması da saç dökülmesinin önemli faktörlerinden biridir. Stres bir çok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi saç dökülmesini de tetikleyen sebepler arasında yer almaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda östrojen hormonunun seviyesindeki azalış da saç dökülmesini arttıracaktır. Genellikle östrojen seviyesi menapoz döneminde azalmaktadır. Çeşitli hastalıklar dolayısı ile tedavilerde kullanılan ilaçların yan etkileri arasında saç dökülmesi de yer almaktadır. Herhangi bir tedavi görüyorsanız ve saçlarınızdaki dökülmeler arttıysa kullandığınız ilaçların prospektüsünü inceleyin. Yan etkiler arasında saç dökülmesi varsa doktorunuzla görüşerek tedavinizde kullandığınız ilaçları değiştirme imkanınız var.

Kandaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olurken A vitamini ile selenyumun fazla olması da bu sorunu tetikleyebilir. Saç dökülmesi şikayetlerinde doktorların özellikle incelediği veriler arasında kan miktarı ve kandaki demir seviyesi yer almaktadır. Bunun yanında sigaranın yüzlerce olumsuz etkisinden biri de saç dökülmesidir. Saçlara uygulanan boya da zamanla saçları zayıflatacak ve dökülmeye neden olacaktır. Ayrıca fön ve perma gibi çeşitli saç şekillendirme yöntemleri kullanarak saçınıza fazla ısı verdiğinizde saçınızın protein yapısını değiştirirsiniz. Bu da saçlarınızda dökülmeye neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi  Bitkisel Çözüm

Saç dökülmesi tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların başında rogaine ve propecia yer alıyor. Rogaine kan akışını hızlandırarak saç diplerinin daha sağlıklı beslenmesini sağlar. Böylece saç kökleri sağlamlaşır ve kalınlaşır. Gebelik döneminde de kullanılabilir. Propecia ise tamamen farklı bir nedenle üretilmiş ancak olumlu etkileri arasında saç dökülmesini engellediği keşfedilmiş.

Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavi

Saç dökülmesi tedavi edilebilir ancak saç dökülmesine karşı önlem almak tabii ki daha önemlidir. İlk olarak saçlar, saç kökleri tarafından beslendiğinden aldığınız gıdalara dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenme ve doğru gıdalarla saç dökülmesini önlemeniz mümkün olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerin dengeli şekilde alınması gerekmektedir. B12 vitamini, proteinler, demir, folik asit içerek besinler sıkça tercih edilmelidir. Eğer herhangi bir vitamin eksikliğiniz mevcutsa vitamin ilaçları kullanmanızda fayda olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi vitaminlerin vücudunuzda eksik olduğudur. Bu nedenle kendi başınıza vitamin almak yerine doktorunuzla görüşmelisiniz çünkü vitaminlerin fazla miktarda alınması da çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir