Sabıka Kaydı Sorgulama

Sabıka Kaydı Sorgula

İnsanların hayatları boyunca işledikleri tüm suçlar adli makamlarca kayıtlar altına alınıp buralarda bulunan arşivlerde saklanmaktadır. Bu kayıtlar sayesinde her vatandaş için bir sabıka kaydı oluşturulmaktadır. Sabıka kaydı çeşitli durumlarda insanlarca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda ise en yakın adliye binasına giderek burada verecekleri bir dilekçe ile sabıka kayıtlarını alabilirler.

Sabıka Kaydı Öğrenme

Sabıka kaydı oluşması için karakola intikal eden bir olaydan ceza alınmış olması gerekmektedir. Sabıka kaydı çıkan insanlarda çok büyük aksaklıklar olmaktadır. Büyük kuruluşlar veya öğrenciler için devlet yurtları, özel yurtlar gibi daha pek çok kurum ve kuruluş sabıka kaydı istemektedir. Burada çıkacak bir sabıka kaydı yapılacak işleri olumsuzluğa sürüklemektedir. Bu nedenle yasalara uygun şekilde yaşamak hepimizin yararına olacaktır. Genel müdürlüklerde ülkemizdeki mahkeme kararları ile hüküm giymiş veya yurt dışındaki mahkemelerce hakkında mahkumiyet kararı verilmiş ve bizim yasalarımızca da aynı cezayı alan tüm vatandaşlarımızın, Türk mahkemelerince ülkemizde yaşayan yabancılar hakkında verilen adli kararlar, adli sicil kaydı olarak kayıt altında tutulmaktadır.

 

Sabıka Kaydı Nereden Alınır

Günümüzde hemen her şeyin yapıldığı elektronik ortamda sabıka kaydı sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Bu konu hakkında üçüncü kişilerce başkalarının sabıka kaydının sorgulandığı ve ele geçirildiği ortaya çıkmış olup pek çok kişi tarafından da alınan şikayetler sonucu elektronik ortamdan sabıka kaydı sorgulayıp elde etme olanağı da kalmamıştır. Sabıka kaydı sorgulamak için size en yakın adli mercilere veya en yakın adliye sarayına gitmeniz gerekmektedir. Orada adli sicil kaydınızı inceleyebilir ve eğer belge olarak almak isterseniz bir ay süreyle geçerli olmak üzere dilekçe yazarak sabıka kaydınızı temin edebilirsiniz. 2012 yılının ortasına kadar adli mercilerden alınan her sabıka kaydı için 5tl ücret ödenirken artık bu ücretinde alınamayacağının açıklaması yapılmıştır. Hiçbir ücret ödemeden ilgili kuruluşlardan adli sicil kaydınızı alabilme imkanına sahipsiniz.

Sabıka Kaydı Nedir

Sabıka kaydı alabilmek için gittiğiniz kurumda size hazır dilekçe verilecek ve orada istenilen bilgileri doldurmanız size söylenecektir. Burada yer alan bilgiler tamamen sizin nüfus cüzdanınızda yer alan bilgilerdir. Sabıka kaydı temin edebilmek için kimliğinizin yanınızda bulunması yeterli olacaktır.

 

Sabıka Kaydı Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

10 yorum

  1. 10yıllık sabukalıyım sabukam sildirmek için dilekçe verdim 15 gün önce sabukamsilinmişmidir

  2. en son sabıkamı 1994 yılında almıştım,sabıka kaydım silinmişmidir.Birde polisokulu mezunuyum eski sabıkalı larak şilah ruhsatı alabilirmiyim.Saygılarımla.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir