Romatizma

Romatizma Nedir

Romatizma hastalığı özellikle insan vücudundaki eklem sistemlerindeki bozulmaları ifade eder. Eklemlerdeki hareket kısıtlılıkları, ağrılar ve yapısal bozulmalar, hatta kimi, zaman iç organları da etkileyebilen rahatsızlıklar romatizma hastalığın en görülür belirtileri arasında yer alırlar. Romatizmanın yaygın bir rahatsızlık oluşunun ve tanısının kolay kolay elde edilememesinin nedenleri arasında romatizma hastalıklarının yüzlerce çeşidi olması önemli bir faktördür diyebiliriz.

Romatizma Belirtileri

Bu sebeple tanısı ve teşhisi tıp bilimince tek bir ifadeden oluşan bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden romatizma belirtilerine geçmeden evvel romatizma hastalığını oluşturan bilindik nedenleri bilmekte yarar vardır. Aslında çok belli olmamakla beraber hastalığı oluşturan, sıklıkla görülen nedenler arasında virüs organizmaların kaynaklık ettiği durumlar, eklemlere bağlı romatizmalar ve son olarak da gut hastalığı sayılabilir. Diğer yandan romatizma hastalıklarına zemin hazırlayan şartlar da bu açıdan önemli bir yer tutmaktadır. Yaş gruplarına bağlı tespitler, kadın veya erkeğe göre değişen romatizma durumları, sosyal etkiler ve son olarak da psikolojik etkenlerden oluşan geniş bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

Romatizma Hastalığı

Temel olarak alındığında romatizmanın iki çeşidi olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar iltihaplı veya iltihapsız oluşuna göre ayırt edilebilen bir özellik taşır. İltihaplı romatizmalarda mikrobik faaliyetin eklemde konuşlanması söz konusudur. Diğer taraftan iltihaba neden olan bir diğer faktör de bağışıklık sisteminin zayıflık oranıdır. Belli bir virüse maruz kalınmadan iltihap durumu yaratan bu tip de romatizmaya neden olmaktadır. Diğer bir iltihap durumu ise vücuda alınan sert ve kristalize maddelerin eklemlerde yol açtığı sürtünmeyle oluşan hasarı tarif eder. Bu durumun genel adıysa gut hastalığıdır.
İltihaplardan bağımsız romatizmaları ise halk arasında bilinen adıyla “kireçlenme” olarak açıklamamız mümkündür.  Bu kireçlenme adından da anlaşılacağı üzere bir aşınmayı ifade eder. Eklem bünyesinde yer alan kıkırdak yapının azalması ya da tamamen ortadan kalkması kireçlenmeyi getirir. Kazalara ve darbelere dayalı nedenler yanında metabolizmanın ve ruhsal durumların bu iltihapsız romatizma çeşidine ortam hazırladığı biline bir gerçektir.

Romatizma Tedavisi

Romatizmaların yayılım alanı insan vücudunun neredeyse kemik dokularının bulunduğu her yer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak en sık görülen romatizmalar yukarıda bahsedilen bölgesel kireçlenmeler, belkemiğine dayalı romatizmalar, bağ dokusu iltihaplanmış bölgenin uğradığı romatizma olarak belirlenmiştir.

Romatizma İlaçları

Bu ölçülerde romatizma belirtilerinin doğal olarak romatizmanın oluştuğu bölgede bir ağrıya yol açtığını söylemek mümkündür. Yine en çok eklemlerde ve yumuşak dokularda gözlemlenen şişlikler de belirtiler arasında yer almaktadır. Bu ağrı durumları ve şişlik rahatsızlıkları doğal olarak fiziki hareketlerin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Hastanın romatizma öncesi rahatlıkla uyguladığı hareketler bir zorlanmaya dönüşür. Yaşanan bu ağrılar, şişlikler ve paralelindeki hareket kısıtlanmaları eğer süreklilik gösterirse kalıcı şekil bozukluklarına ve sakatlıklara neden olurlar. Bu durumda uzun süreli tedavi seçenekleri göz önüne alınmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir