Romatizma Hastalığının Tedavisi

ROMATİZMA HASTALIĞI NA DİKKAT

     Geniş bir tanımı olan romatizma hastalığı vücutta hareket yeteneğini kısıtlayan, şişlik, ağrı, ödem gibi belirtileri olan bunun yanı sıra iç organlarda da çeşitli hastalığa neden olan bir eklem rahatsızlığıdır. Romatizma hastalığına yoğun olarak kadınlarda rastlansa da erkeklerde görülen türleri de mevcuttur. Gut hastalığı erkeklerde görülen bir çeşididir. Yaş ilerledikçe romatizma hastalığının görülme oranı artar. Normalde çocuk yaşlarda başlayan romatizma hastalığının cinsiyet olarak kız çocuklarında daha çok görülmesi beklenirken ülkemizde bunun tam tersi bir durum mevcuttur ve erkek çocuklarında romatizma hastalığına rastlanma oranı daha yüksektir.

ROMATİZMA BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMİ

       Romatizma mikropların neden olduğu bir rahatsızlıktır, bu yüzden halk dilinde romatizma olarak bilinen bu rahatsızlık tıpta iltihaplı romatizma olarak nitelendirilmektedir. Mikroplu romatizmanın ortaya çıkışındaki etken faktör genetik ve kalıtsal sebeplerin yanında yaş, cinsiyet, alınan bazı ilaçların vücutta birikmesi, kazalarda oluşan büyük çaplı zedelenmeler ve yaşanılan iklim de romatizma hastalığının belirtileri arasındadır. Genel olarak vücut şekli bozukluğu, kalp sorunları, görme kaybı, sakatlık, hareketlerde kısıtlanma çoğunluk olarak da vücutta şişkinlik, ağrı olarak kendini göstermektedir. Hastalık eğer eklemlerde ortaya çıkmışsa iltihap görülür ve bu iltihabı kızarıklık, bölgesel şişkinlik takip eder. Bu yüzden eklem hareketliliğini yitirir ve kireçlenme ortaya çıkar. Nemli ve sıcak hava eklem romatizması bulunan hastayı rahatsız eder. İç organları etkileyen romatizmada ise deri döküntüsüne, kızarıklığa, iştah azalmasına, saç dökülmesine, güneşe karşı hassasiyet, eklem ve topuk ağrıları görülür. Bu tip bir romatizmada hastalık kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. İltihaplı romatizmada bağışıklık sisteminin bozulmasının sonucunda ortaya çıkan deride ürik asit zedelenmesi ortaya çıkar. İltihaplı olmayan romatizmada ise eklemin işlevinde bozukluk, incelmeye bağlı aşınma görülür. Yumuşak doku romatizması bu gruba giren ve en sık rastlanan romatizma türüdür. Selülitler, dirseklerdeki ağrılar, omuz eklemi rahatsızlıkları yumuşak doku romatizması grubuna girer.

      Eklem romatizmaları bu şekilde oluşur. Günlük yaşantıda kişinin eklemlerine fazla yüklenmemesi, ağır işlerden kaçınması, ayakta fazla kalmaması ile bu hastalıktan korunmak mümkündür. Bunun yanı sıra şişmanlık, vücuda taşıması için yüklenen fazladan her kilo da romatizmayı tetiklemektedir. Bazı mikroplar da romatizmaya neden olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında bulaşan mikroplar da romatizmaya neden olmaktadır. Romatizma tedavisinde erken teşhis büyük önem teşkil etmektedir. Belirtiler bazen azalıp bazen arttığı için erken teşhis genel olarak mümkün olmamaktadır. Kronik hale gelen romatizma hastalığı tedavi süreci uzamakta hastalığın ilerlemiş boyutlarında teşhis konduğunda kişinin yaşamı boyunca romatizma için ilaç desteği alması gerekmektedir. Fizik tedavi romatizma hastalığının tedavisinin büyük kısmını oluşturmaktadır. Fizik tedavi ile eklemlere hareketlilik kazandırılır, kasların güçlenmesi sağlanır. Ayrıca hastalık için kas gevşetici, tansiyon düşürücü ve vitamin takviyesi ile de destek sağlanır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir