Renk Körlüğü Testi

Renk Körlüğü

Hayatımızda kullandığımız ana renkleri ve ara renkleri seçememe, ayırt edememe veya tamamen görememek anlamına gelmektedir renk körlüğü. Gözlerdeki duyarlı sinir uçları, ışıkları beyindeki görmezine getirmektedir ve beyine gelen ışık uyarıyı belirlemektedir. Sarı renk olarak görülen bir madde, gelen ışınların mavi dalga boylarını içine almaktadır. Üç ana renkten geride kalan kırmızı ile yeşil ışığının birleşmesi sonucu ise sarı rengin oluşmasına neden olmaktadır. İşte burada da anlatıldığı üzere renk körlüğü bulunan hastalarda bunun ayırt edilmesi imkansızdır. Görme sinirleri oldukça hassastırlar işte bunların hassaslaşarak yıpranması neticesinde veya gözün ağ tabakasındaki hastalıklar neticesinde renk körlüğü meydana gelmektedir. Doğuştan olabilen renk körlüklerine de rastlanılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde de oluşabilen renk körlüğü vakalarına da rastlanılmaktadır.

Renk Körlüğü Testleri

Renk körlüğü sıkça rastlanan ve görülen bir hastalıktır. Bu durumun daha fazla rastlandığı erkeklerdeki yüzde oranı bayanlara göre oldukça fazladır. Kısmen oluşan renk körlüğünün yanı sıra tamamen olan renk körlüğü ise nadiren görülen bir çeşididir. Bu kişiler genellikle ortamları sadece ve sadece siyah beyaz olarak görerek algılayabilmektedirler. Başka hiçbir rengi tanımazlar ve göremezler. Görme için etkili bir pigmentin eksikliğine bağlı olarak oluşan renk körlüklerinde iki renk görebilme, yeşil-kırmızı veya mavi-sarı şeklinde bir görüş oluşmaktadır. En sıklıkla rastlanan durum ise renk körlerinin her rengi görebilmesi ancak kırmızı-yeşil-sarı veya mavi-yeşil-sarı farklarını kesinlikle ayırt edemez ve belirleyemezler.

Renk Körlüğü Hastalığı

Renk körlerinin çoğunluğu durumlarının farkında bile değillerdir. Kimi arkadaşları kendisine renk körü müsün? dediklerinde çevresindekilerin ne dediğinin farkında bile değillerdir. Rengini söylediği renkle gösterilen renk arasında oldukça farklılık bulunmaktadır fakat yine de kendisinin söylediği rengin doğruluğundan emindirler. Renk körlüğü hastalığı ancak bir göz doktoru muayenesinden sonra oluşan ve yapılacak tetkikler ve araştırmalar neticesinde öğrenilebilmektedir. Bazı meslek gruplarında çalışan kişilerde renklerin tam ve mükemmel bir şekilde belirlenerek görülmesi esası bulunduğundan renk körlüğü var olan kişilerin böyle mesleklerde çalışmaları ve başarılı olması oldukça zordur.

Renk Körlüğü Tedavileri

Renk körlüğünün düzeltilmesi ve tedavisi bazı durumlarda yapılabiliyor ise de genellikle renk körlüğü tedavisi mevcut değildir. Renk körlüğünün teşhis edilmesinde çeşitli renklerden oluşan karışımlar ve çeşitlilik yelpazesi ile bütünleşen tablolar ve harf ya da rakamlardan oluşan seçenekler hazırlanarak hastalara sorulmaktadır. Hastalara sorulan renklerin hangi renkler olduğu ve karışımlar içinde bulunan karışık halde renk yelpazesinden de karıştırılan renk seçenekleri sorularak doğru renk hangisinin olduğu belirlenebilmektedir. Hasta ana ve ara renklerden oluşan tablodaki seçeneklerdeki renklerin hangi renkler olduğunu cevaplayamaz ya da doğru cevap veremez ise renk körlüğü teşhisi konulmaktadır. Bu tablolu seçeneğin yanı sıra uzman göz doktorunun yaptığı renk körlüğü şikayeti bulunan hastalara gösterdiği renkli şeritler halinde hazırlanan renk tablosundan hangi rengi söylüyor ise onu bulmasını istemekte ve istediği rengi bulan ya da renklerini belirlemeyen hastalarına renk körlüğü teşhisi koymakta bunun sonucunda da tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.Renk Körlüğü Testi

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir