Renk Körlüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Günümüzde göz hastalıkları arasında en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri de, renk körlüğü olduğu için, renk körlüğü sorunu nasıl teşhis edilir, renk körü olup olmadığınızı nasıl anlarsınız, bu makalemizde bu konularla ilgili bilgiler sunuyoruz sizlere. Renk körü olmada genetik faktörlerin etkisi de bulunduğu için, bilhassa birinci ve ikinci derece akrabalarında renk körü hastası olanlar muhakkak renk körü sorunu var mı diye sorgulatmalıdır. Renk körü teşhisi ise göz hekimi tarafından yapılmalıdır.

Çocukluk döneminde renk körlüğü pek anlaşılmaz. Çünkü yeni öğrenme çağında olan çocukların renkleri karıştırması doğal bir olaydır. Ancak çocuk renkleri tanıdığı zaman ve her rengin ismini bildiği zaman renk körlüğü bozukluğunun olup olmadığı anlaşılabilir. Hekimler 7 yaşından büyük herkese çeşitli yöntemlerle renk körlüğü testleri uygulamaktadır.

Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğu olarak tanımlanan renk körlüğünde en çok kırmızı ve yeşil renkler ayırt edilmemektedir. Nadiren de olsa bazı kişiler bütün renkleri ayırt edemez ve her şeyi siyah beyaz görür. Renk körü testi hekim tarafından size verilen kitapçıkta bulunan resimlerin içindeki rakamları okumanız ile yapılır. Eğer farklı renklerin içinde kaybolmuş olan tek renkten oluşa rakamları görmekte sorun yaşamıyorsanız, her birini doğru olarak okuyorsanız renk körü değilsinizdir. Ancak resimlere baktığınızda resimlerin içinde yazılı olan rakamla sizin gördüğünüz rakam farklı ise işte o zaman renk körü olduğunuz tespit edilir. Ne derece renk körü olduğunuz ise hekim tarafından size söylenecektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir