Rekabet Kurumu Hakkında

Rekabet Kurumu Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Rekabet kurumu, 1994 yılında ilk olarak kurulmuştır. Gümrük ve ticaret bakanlığına bağlı olarak çalışan kurum ; piyasadaki rekabetin sürekliliğini sağlamak ve serbest bir rekabet ortamı oluşturmak amaçlı kurulmuştur.

Rekabet kurumu yasalarca görevi belirlenmiş olup yasaların güvenliği altında rekabetçi piyasanın korunması serbest piyasada rekabeti engelleyecek her türlü unsurun ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda piyasadaki rekabetin sürekliliğini sağlamak, serbest bir rekabet ortamı oluşumuna izin vermek ve bu konuda gereğini yerine getirmeyenler için kanunlar çerçevesinde görevlerini yapmaktır.

Rekabet Kurumu Başkanlığı

Serbest piyasada ekonominin ayakta durmasını sağlayan ve bu çerçevede ekonominin dayandığı temel şart olarak rekabet gösterilmektedir. Rekabetin ekonomide anlamı satıcıların daha fazla kar elde edebilmek ve çevresindeki diğer satıcıların bir adım daha önüne geçerek daha fazla müşteri çekmek amacı ile rekabet içine girmek durumundadır. Rekabetin olmadığı bir piyasa hem tüketici hem de satıcı açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Satıcı her ürünün fiyatını kendisi belirleyecek ve bu durumda ürün ederinden çok daha yüksek fiyata satılabilecek. Ama oluşan rekabet ortamı sayesinde tüketiciler her türlü ürünü hem daha ucuza bulabilme hem de aynı kalitedeki ürünü daha ucuz fiyata yakalayabilmek imkanına sahiptir. Satıcı da bu durumdan sürüm yaparak daha fazla kar elde etmiş olacaktır.

Rekabet Kurumu Staj 2012

Karşılıklı yarar ilişkisi sonucu devletin ekonomisinde de hareketlenmeler olacak ve serbest piyasada finansal döngüde bu şekilde sağlanmış olacaktır. Bir piyasada rekabetin olmasının daha pek çok avantajı bulunmaktadır. Rekabet ortamı bazen dezavantajlar sunsa da çoğu zaman bu avantajla sonuçlanmaktadır. Rekabet ortamının olduğu yerde aynı zamanda daha çabuk teknolojik gelişmeler ilerlemiş ve her zaman daha yeniye ve kaliteliye ihtiyaç durumu zamanla oluşacaktır.

Rekabet Kurumu Adresi

Rekabet kurumu olarak günümüzde benimsenen vizyon Türkiye Cumhuriyeti Devleti piyasasında dış ülkelere örnek olabilecek kendi içindeki ekonomiye zarar vermeyen rekabetçi bir ortam oluşturmaktadır. Bu vizyon çerçevesinde çalışmalarını sürdüren kuruma günümüzde Sayın Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı başkanlık etmektedir.  Kurumun ikinci başkanı ise Sayın Prof. Dr. Metin Toprak yürütmekte olup başkanlar dahil toplam 7 üyeden oluşan bir kuruldur.

 

Rekabet Kurumu İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Rekabet Kurumu
Internet Sitesi
http://www.rekabet.gov.tr/
Telefon
+903122914444
Faks
+903122667920
E-Posta
[email protected]
Yazışma Adresi
Bilkent Plaza B-3 Blok
06800 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir