Reflü

Reflü  Tedavisi

Reflü adı verilen hastalık, temeli mide organının aksamasıyla oluşan ve günümüz yaşam standartları bağlamında hasta sayısını arttıran bir nitelik taşımaktadır. Özellikle gıda yapıtaşlarındaki bozulmalar paralelinde de reflü artan bir seyirde ilerlemektedir. Tanım olarak reflü midedeki gıda asitlerinin fazla tüketimi sonucunda mide üstü kapakçıklarının hasar görmesi ve asitleri midede tutmanın zorlaşmasına bağlı olarak söz konusu asitlerin yemek borusuna geri yükselmesi durumunu oluşturur.

Reflü Belirtileri

Reflü tedavisi de bu yaygınlık doğrultusunda tıp biliminin araştırmalarının artmasına neden olmuştur. Böylelikle bugün itibariyle reflü tedavisinde 4 ana yöntem gözlemlenir. Bu tedavi yöntemleri reflü hastalığının seyrine ve hastada cereyan eden şiddetine göre belirlenir. Hastalığı oluşturan yaşam standartları ya da beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi bu tedavi yöntemlerinden biridir. Hastanın doktor tarafından rapor edilen beslenme alışkanlıklarında saptanan reflü tetikleyiciler hasta tüketimi bazında engellenerek tedavi uygulanabilir. Diğer bir yöntem ilaç tedavisidir. Reflü hastalığı için tasarlanan ilaçların özellikle hastadaki yanma hissiyatını engelleyici rolü yanında reflü olmadan önceki yaşama geri dönüş ilaçlar yardımıyla sağlanabilir. Reflü tedavisi cerrahi müdahale ya da endoskopik müdahale ile de sağlanabilmektedir.

Reflü Hastalığı

Ancak bütün tedavi yöntemlerinin olumlu sonuç vermesi yine de hem doktor hem de hasta tarafından tedavi süreçlerinin aksatılmaması temeline dayanır. Yine de özellikle ilaç tedavisi reflü hastalığını ancak kontrol altına alabilmeye yarar. Çünkü reflünün belirli bir ilaçla tedavisi ancak kullanıldığı dönemde etki sağlayacaktır. Saydığımız ana tedavi yöntemlerine ek olarak reflü hastalığını onarmaya yarayan diğer tedavi yöntemleri de gelişmiştir. Özellikle bitkisel kaynaklı tedaviler son zamanlarda oldukça sağlam bir alternatif oluşturabilmektedir. Yine de cerrahi tedavi yönteminin reflü hastalığını tamamen ortadan kaldırdığını söylemek mümkün. Ancak reflü hastalığının birçok kişide devam etmesi cerrahi müdahalelere karşı çekingenlik olarak açıklanabilir. “Bıçak altına yatma” öngörüsü dolayısıyla reflü hastaları cerrahi müdahaleleri ertelemekte ve rahatsızlıklar pahasına hastalar bu yöntemi yadsımaya devam etmektedirler.

Reflü Bitkisel Tedavisi

İncelendiğinde, reflüyü oluşturan etkenlerin gıdalara dayandığı görülmektedir. Son zamanlarda değişen tarım politikalarının yanı sıra denetime tabi olunan gıdaların azalan bir çerçevede izlenilmesi hormon miktarları ya da genetiği değiştirilmiş gıdaların insan vücudundaki etkileri özellikle reflü hastalığının sayısı bazında görülebilmektedir. Bunun dışında asit oranı yüksek gıdaların, alkol, sigara gibi unsurların kişinin yaşamında ne oranda yer ettiğine bağlı olarak da reflü hastalığının varlığı ya da miktarı bulguları etkilemektedir.

Reflü Nedir

Reflü belirtileri de hasta tarafından kolayca fark edilebilir niteliktedir. Mide yanması ya da mide ağrıları, göğsün kuruluk, yanma, sürtünme tarzındaki belirtileri reflü hastalığını işaret etmektedir. Ancak en önemli noktanın, reflü hastalığının çevresel faktörlerle insan vücudunda oluştuğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle stresli günlük yaşam ve alelade nitelikte uygulanan öğünler de reflü hastalığını hassas bölgelerde tetiklemektedir. Bu sebeple reflü hastalığına maruz kalmadan önce özellikle beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz hastalığa yakalanmamanın ön koşulu olacaktır.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir