Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim Kanseri Nedir

Rahim  kanseri tıp dilinde serviks kanseri olarak bilinmektedir. Kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Uterus, endometrial, endemetrium kanseri ise diğer bilinen tanımlamalarıdır.Rahim kanserin özet olarak açıklaması rahim için tabakada bulunan hücrelerde görülen şekilsel bozukluk şeklinde yapılabilir.Sağlıklı bir insanda hücreler sistematik olarak hep bir dizen içinde büyürler, bölünürler ve ölürler. Hücrelerin oluşumundan ölümüne kadar olan sürede bu sistem hiç bozulmaz.

Ancak bazı durumlarda hücrelerin bu sisteminde sapmalar meydana gelir ise hücrelerde şekilsiz büyümeler, bölünmeler ve ölme şekli gözlemlenir. Bu noktada hastalık süreci baslar. Hücrelerin bölünmesi yeni hücre gereksiniminden kaynaklanır. Ancak yeni hücre olmadan hücre bölünmesi başlar ise yeni hücrelerin çokluğu ve yoğunluğu diğer dokulara baskı yapmaya baslar. Dokular zamanla tahrip edilir ve kan dolaşımı yolu ile hücreler vücutta yayılmaya baslar. Bu noktada kanser hastalarına müdahale edilse bile hücrelerin dağılımı engellenemez. Kanser hücreleri sürekli olarak gelişmelerini sürdürürler.

Rahim Kanseri Belirtileri

Östrojen hormonu rahim kanseri üzerinde çok büyük rol oyamamaktadır.  Rahim kanserinde genlerin etkisi ise hala araştırılmaktadır. Rahim kanserinin birçok belirtisi vardır. Özellikle adet dönemlerinin ağrılı geçmesi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında ve regl döneminde ağrı hissedilmesi, Rahimden sürekli veya aralıklarla kokulu akıntı, renkli akıntı olması Rahim kanseri belirtileri arasındadır. Menopoz evresine giren kadınların da tekrardan kanama görmesi  Rahim kanseri üzerine dikkatleri çekmektedir. Bu kadar çok belirtinin yanında hiçbir belirti gözlenmeksizin rahim kanseri başlangıcı da yaygındır.Hasta jinekolog takibinde rahim kanseri tedavi sürecini izlemektedir. Ve ilk Rahim kanseri tanısı koyulan dönem, ilk cerrahi araştırmalar ilk Rahim kanseri tedavisi olarak nitelendirilmektedir.

Rahim Kanseri  Aşısı

Kadınların normal dönemden önce adet görmeye başlaması, rahim kanseri risk grubu altına girmesine neden olur. rahim kanseri östrojen hormonu salgılanma oranı ile doğrudan bağlantılı olması nedeni ile hiç hamile kalınmamış olması da rahim kanseri riskini tetiklemektedir. Östrojen hormonunun salgılanıp da o dönemde hamile kalınmaması vücudun gereksiz yere progestoron hormonu üretmesine neden olur. Bu da rahim kanserine zemin hazırlayan bir süreçtir.

Rahim Kanseri  sebepleri
Zorlu geçen doğumlar ya da doğum sırasında ani gelişen rahim duvarlarını zedeleyecek doğumlar, Düzensiz cinsel ilişkiye girmek, erken yaşlarda cinsel ilişkiye girmiş olmak veya cinsel ilişki sırasında rahim duvarlarını zedeleyecek durumların olması rahim kanseri faktörü olarak değerlendirilebilir.
rahim kanserinden korunmak amaçlı alternatif tıpta ise enginar tüketimine ağırlık verilmesi gerektiği söylenmektedir. Enginar üre ve kolesterolü dengeler, idrar söktürücüdür. Şeker miktarını ayarlar. En büyük yararı ise hücre bölünmesini ve büyümesini düzenlemesidir. Bu özelliği sayesinde rahim kanseri faktörü olan düzensiz hücre bölünmesine karsı önlem alıcı rol oynar.Enginar ayrıca C vitamini bakımından çok zengindir. Bu nedenle olası bir rahim kanseri riskinde vücuda direnç sağlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir