Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim Kanseri

Rahim kanseri Kadınlarda en sık görülen bir kanser türüdür. Birçok isimle bilinmektedir. Uterus kanseri, endometrial kanser, endometrium kanseri, serviks kanseri gibi isimleri kullanılmaktadır. Hepsinin net açıklaması Rahim kanseridir.Bu kanser türünün özetle tanımı rahmin içindeki tabakada bulunan hücrelerde görülen bozukluklardır.Sağlıklı bir kişide hücreler genel olarak büyür, bölünür ve ölürler. Bu sistemli bir şekilde görülmelidir. Bazen hücrelerdeki bu sistemde bozukluklar meydana gelir ve hücreler düzensiz şekilde büyüme, bölünme ve ölme gösterirler. İşte bu noktada kanser faktörü ortaya çıkar. Hücrelerin bölünmesi ise yeni hücreye ihtiyaç duyulduğunda gerçekleşir ama bazen sağlıksız hücreler düzeni bozarak bölünmeye başlarlar ve bu anormal bölünme dokulara baskı uygulamaya başlar.

Rahim Kanseri Tedavisi

Dokuları tahrip ederek aşan hücreler kan damarlarını da kullanarak vücuda yayılmaya başlar. Bu kanser hücrelerine müdahale edildiği halde neden gelişmeye devam ettikleri ise tam olarak belirlenememiş durumdadır. Rahim kanserinde ise östrojen hormonunun çok fazla etkisi olduğu kesin netlik kazanmıştır. Şimdilerde ise rahim kanserinde genlerin etkisi üzerinde çalışmalar, araştırmalar devam ettirilmektedir.
Rahim kanserinin hiçbir belirtisi ve bulgusu yayılmadan önce görülmemekle birlikte Adet sırasında aşırı ağrı, cinsel ilişki sırasında kanama ve ağrı, Kokulu ve renkli akıntılar gibi şikâyetleri olan hastalar rahim kanseri taramasına sokulmaktadır. Menopoz sonrası görülen kanamalarda da rahim kanseri riski göz önünde bulundurulur. Tam olarak etkisi olduğu netleştirilmese de aşırı ve ani kilo kaybı da Rahim kanseri Risk faktörü olarak sayılabilmektedir.

Rahim Kanseri Nedeni

İlk cerrahi araştırmalar hastanın ilk tedavisi olarak kayda girilmekte ve takip eden süreçte jinekolog takibi altına alınmaktadır.Rahip kanseri tanısı koyulan bir hastaya sırası ile Radyoterapi, Histerektomi ( rahim alınması ), radyasyon tedavisi, hormon tedavi, Kemoterapi uygulaması yapılmaktadır.Kadınlarda menstrüasyonun erken başlaması (12 yaştan önce ), veya kadının geç menopoza girmesi Rahim kanseri riskini artırmaktadır. Çünkü rahim kanseri östrojen hormonunun üretimine bağlanmakta ve bu dönemlerde kadınlarda çok fazla östrojen salgılaması durumu görülmektedir.Bunun yanında kesinleşmemiş olmakla beraber hiç hamile kalınmaması da Rahim kanseri riskini artırıyor. Bunun ise açıklaması şu şekildedir. Hamilelik döneminde de östrojen hormonu salgılanmasına rağmen bu dönemde östrojeni dengeleyici olarak progestoron salgılanmaktadır. Buda iki hormon arasında denge kurmaktadır. Bu nedenle gebe kalınması Rahim kanseri riskini azaltır. Ancak zorlu doğumlar ya da doğum sırasında yaşanabilecek terslikler rahim kanseri riskini tekrar gündeme getirmektedir.Düzensiz cinsel ilişki yaşanması da rahim kanserine etki edebilmektedir.

Rahim Kanseri Aşısı

AIDS virüsü (HIV) de rahim kanserine sebebiyet vermektedir.İlişki sırasında duyulan ağrılar, Regl dönemlerinde aşırı ağrı, kokulu ve renkli akıntılar, sık idrara çıkma, idrar sırasında yanma gibi şikâyetlerden birkaçına sahip olan kişi mutlaka rahim kanseri taraması yaptırmalıdır.3 ya da daha fazla çocuk sahibi olan kadınlar mutlaka rahim ağzı kanseri testi yaptırmalıdır.

Rahim Kanseri Testi

Cinsel ilişki düzensizliği yaşayan kişiler mutlaka düzenli olarak Rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalıdır.Bunun dışında her kadın ergenliğe girdiği dönemden itibaren her 6 ayda bir jinekolog taramalarından geçmelidir. Kontrollü insanlarda her türlü kanserin tanısı teşhisi ve tedavisi bakımından olumlu sonuçlar kaydedilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

14 yorum

  1. ben 35 yasında bayanım ilişkisırasında ve normadede kasık ağrılarım var ilişkide kanama birazvar 2 çocuk normal doğum yaptım akıntım kokulu neyapmalıyım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir