RA Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

SIKLIKLA KARŞILAŞILAN ROMATOİD ARTRİT İŞ KAYBINA SEBEP OLUYOR

  Eklemlerde iltihap şeklinde meydana gelebilen Romatoid Artrit, çok küçük belirtilerle başlayan, tüm eklemleri tutan ve iç organlarda çeşitli bulgular yapabilen sistemik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Kısa RA olarak isimlendirilen hastalık, sıklıkla görülen ve kronik iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Eklemlerde bozulmalara yol açmaktadır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülen bu hastalık sıklıkla 40 ile 50 yaş arasında görülmekte ve ayrıca 60 yaşından sonra da sık karşılaşılmaktadır. Çocuklar da dâhil olmak üzere herkeste ortaya çıkabilmektedir. RA’yı birçok romatizmal hastalıktan ayıran fark eklemlerde kalıcı hasara, şekil bozukluğuna ve hareket kısıtlamasına neden olmasıdır.

ROMATOİD ARTRİT BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMİ

      RA kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Hemen hemen hastaların tümünde, eklem bulguları dalgalanmalar göstermekle beraber, kronik bir şekilde devam etmektedir. Bazı kişilerde hastalık daha hafif seyrederken sadece zaman zaman ataklar olabilir. Bazılarında ise daha ağır seyrederek zaman içinde ilerleyici harabiyet yapabilmektedir. Romatoid artritte eklem iltihaplanması öncelikle bir kaç eklemde görülmektedir. Daha sonra bu iltihap birçok ekleme yayılabilir. Sıklıkla el ve parmak eklemlerinde görülür fakat omurga bu durumdan etkilenmez. Hastanın başlıca şikâyetleri, geceleri ve sabahları eklem ağrıları, özellikle parmak eklemlerinde olmak üzere eklemler de şişlik, parmaklarda anormal duruş bozukluklarıdır. Bunların dışında çok rastlanan şikâyetlerden birisi de hasta sabah uyanırken ortaya çıkan eklem tutulmalarıdır. Vücudun diğer organlarda da bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Kalp zarının ve akciğer zarının iltihabı, gözde meydana gelen iltihaplanmalar RA’nın etkilemesi sonucu organlarda görülebilen belirtilerdir. Romatizmanın bilinen bir tedavisi olmamasına karşılık, RA tedavisinde temel amaç, eklem iltihabı ve ağrısını azaltmak, eklem yıkımını önlemek ve eklem fonksiyonunu en üst düzeye çıkarmaktır. Önemli bir eklem hasarları oluşan durumlarda ya da ağrı veya sakatlık dayanılmaz hale geldiğinde, cerrahi operasyon da tercih edilebilmektedir. Hastalık romatizmal olduğundan, tedavisi romatolog tarafından yapılmaktadır.

     Bunun yanında fizyoterapist, psikiyatrist, ortopedik cerrah da tedaviye yardımcı olurlar. Sigara ve diğer tütün ürünleri romatoid artrit oluşumunda oldukça etkili bir rol oynamakta ve sigara içilmesi sadece kanser ya da bronşit oluşumuna değil aynı zamanda romatizma oluşumuna da yol açabilmektedir. Diş ve diş eti iltihapları da romatoid artrit oluşumundan sorumlu olabileceğinden ağız ve diş sağlığına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapılması genel sağlık için olduğu kadar eklem sağlığı içinde zorunlu bir durumdur. Tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar kemik, eklem ve kas sağlığı için oldukça faydalıdır. RA, eklem ve eklem çevresindeki bölgeleri etkileyen, tedavi edilmediği takdirde eklemlerde hasar bırakan bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğundan dolayı oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. RA, eklem romatizmaları içinde en sık görülen hastalıklardan birisidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir