"Mentollü sigaralar yasaklansın çünkü…"

Manavgat Sağlık Derneği (Masader) Başkanı Recep Demirtaş, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 27 ülkede mentollü ve ince sigaraların yasaklanması kararını desteklediklerini söyledi.

Recep Demirtaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mentollü ve aromalı tütünlerin sigaraya başlamada basamak oluşturduğu için tehlikeli olduğunu bildirdi. Türkiye’de her yıl 110 bin kişinin sigaraya bağlı başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklardan öldüğünü belirten Demirtaş, AB Komisyonu’nun sigara paketlerinin yüzde 75’ni, ‘sigara sağlığa zararlıdır’ yazısı ve resimlendirmesini desteklediklerini kaydetti.

Dünyada tütün ve tütün mamullerinin kullanımının azaltılması için en ciddi gayret gösteren ülkelerin Avustralya ve Yeni Zelanda olduğunun altını çizen Demirtaş, sigara kullanımına karşı etkin mücadelenin yolunun tütün mamullerini gençlere şirin ve eğlenceli reklam ve sponsorlukların önüne geçmekle mümkün olacağını ifade etti.

Demirtaş, “Ülkemiz acilen tütün satışında logosuz uygulamaya başlamalı. Mentollü ve aromalı tütün mamulleri gençlerin ‘ağız tadı’ altında sigaraya başlamada basamak. AB, 27 ülkede yasaklanması doğru bir karar ve destekliyoruz. Mentollü ve aromalı sigara tıpkı alkolsüz birada olduğu gibi pazarlama tekniği. Bu pazarlama oyununa kalmayalım.” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir