"Büyük cerrah küçük açar"

”Single port laparaskopik histerektomi” ameliyatıyla bir hastanın rahmi, karın bölgesinde açılan tek delikten girilerek alındı.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, tıpta teknolojinin gelişmesine paralel olarak jinekolojik operasyonlarda da şaşırtıcı gelişmeler yaşandığı, bu alanda artık iz bırakmayan ameliyatların yapılabilir hale geldiği belirtildi.

Bölgede ilk kez yapılan bir operasyonda ”single port laparaskopik histerektomi” yöntemiyle Yeşim Çelen’in (38) rahmi, karın bölgesinde açılan tek delikten girilerek alındı.

Ameliyatı yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Yavuz Uçar, dünyada jinekolojik operasyonlarda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yeni bir konsept oluşmaya başladığını, eskiden ‘büyük cerrah, büyük açar’ efsanesi olduğunu, ancak şimdi bu efsanenin ‘büyük cerrah, küçük açar’ şeklinde değiştiğini kaydetti.

Uçar, sadece göbek deliğinden girilerek yapılan laparoskopik jinekolojik operasyonların çoğunun iz bırakmadan yapılabildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

”Laparoskopi ile karın alt bölgesinde açılan 2,5-3 santimetrelik deliklerden içeri sokulan aletlerle jinekolojik ameliyatların yüzde 95’ini artık yapmak mümkün. Bu kesi zaten doğal bir iz olan göbek deliğinden yapıldığı için de ameliyat sonrasında gözle görülen hiçbir iz kalmıyor. Bunun yanı sıra tek giriş laparoskopi sonrasında hastalar daha az ağrı duyuyor, enfeksiyon, fıtık gibi komplikasyonlar daha az görülüyor ve hastaların normal yaşantılarına dönme süresi azalıyor.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir