"Bunlar sağlık mayını"

Aktarlarda, internet ortamında marketlerde satılan ve her türlü hastalığa iyi geldiği iddia edilen gıda takviyeli ürünlerin insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyen Kerem Zabun, “Bunlar sağlık mayını” dedi.

Antalya Eczacı Odası Başkanı Kerem Zabun, sağlığa faydalı olduğu, cinsel gücü artırdığı iddiasıyla marketlerde, aktarlarda ‘bitkisel ürün’ adı altında satılan gıda takviyeli ilaçların, ‘sağlık mayını’ olduğunu söyledi.

Zabun, market ve aktarlardaki raflarda üzerinde ‘sağlığa yararlı’ veya ‘cinsel gücü artırıcı’ olduğu belirtilen ya da hemoroid, kanser, prostat, kalp hastalıkları tedavisine faydalı olduğu öne sürülerek ‘tıbbi ürün’ adı altında satılan bitkisel ilaçları kullanmamaları yönünde vatandaşları uyardı.

Zabun, gıda takviyeli bitkisel ürünlerin insan sağlığını olumsuz etkilediğini, ölümlere yol açan sonuçlara neden olduğunu belirtti.

Bitkisel ürünlerin üzerinde sağlıya yararlı ya da tedavi amaçlı olduğu yönünde yazılarla reklam, tanıtım ve satışının yapılmasının Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığını kaydeden Zabun, “Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan bitkisel ilaçlar sadece eczanelerde satılabilir” dedi. Aktarlarda, internet ortamında ve marketlerde satılan gıda takviyeli ürünlerin içeriğindeki etken maddenin türü, standart kullanım dozu ve yan etkileri kesin olarak belirlenemediği için insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Zabun, şunları söyledi:

Aktar ve marketlerdeki bitkisel tıbbi ürünlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ruhsatı bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın 5 kademeli ruhsatlandırma çalışmaları zor görüldüğünden firmalar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dan ruhsat alıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu ürünlerin içeriğinde bitkisel ürünlerin yer alıp almadığına bakıyor. Adı geçen bitkisel ürünler varsa ruhsat veriliyor.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir