"Alzheimerın iğne tedavisi yok"

Nöroloji Uzmanı Dr. Muammer Gündoğdu, “Alzheimer hastalığında iğne tedavisi yöntemi kesinlikle yoktur, bilimsel dayanaktan yoksundur. Kimse sonu hayal kırıklığına dönüşecek bir umuda kapılmasın ve ekonomik olarak da yıpranmasın” dedi.

Nöroloji doktoru Uzm. Dr. Muammer Gündoğdu, alzheimer hastalığının tedavisi hakkında açıklama yaptı.

Gündoğdu, bil televizyon kanalında, alzheimer tip demans hastalığının tedavisinin bulunduğu, ilerlemiş olgularda bile tamamen iyileşmenin sağlanabileceği gibi bir haber yapıldığını, bu haberden sonra hasta yakınlarının kendisini aradığını ve bu işin aslını öğrenmek istediklerini, böyle bir tedavi yöntemi varsa kendilerinin de hastalarını götürebileceklerini söylediklerini, hasta yakınlarının umutlandıklarını belirtti.

Uzm. Dr. Muammer Gündoğdu, “Böyle bir tedavi yöntemi kesinlikle olmayıp, bilimsel dayanaktan yoksundur. Kimse sonu hayal kırıklığına dönüşecek bir umuda kapılmasın ve ekonomik olarak da yıpranmasın.

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi yoktur. Sadece hastalığın belirtilerini azaltabilen, erken evrelerde durdurabilen yaşam kalitesini kısmen düzeltebilen tedavi seçenekleri vardır. İlerleyici ve genellikle evde bakımı gerektiren bir hastalık olduğundan hastaya bakan yakınları ya da bakıcıların, sevecen ve sabırlı olması zorunludur.

Ancak sürekli unutan, aynı şeyleri tekrarlayan, öğrenme ve algılamada güçlük çeken, günlük işlerini yapamayan, hatta beslenme tuvalet-temizlik gereksiniminde bile çocuk gibi yardıma muhtaç bir hastaya sürekli bakmak çok zordur” diye konuştu.

Nöroloji Uzmanı Dr. Muammer Gündoğdu, “Hasta yakınları, denize düşen yılana sarılır örneği, alternatif tıp yöntemlerine ya da magazinsel haberlere yönelmektedir. Biz bilimsel tedavi dışında başka yöntemlerin yararsız olduğunu söylüyoruz. Başta unutkanlık olmak üzere zihinsel ve davranış değişikliği fark ettiğiniz bir yakınınız varsa hemen bir nöroloji uzmanına başvurmanızı öneriyoruz” şeklinde konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir