Prostat Tedavisi

Prostat Tedavi

Prostat erkek vücudunda yer almakta olan bir salgı bezidir. Erik büyüklüğündedir. Makat ile mesane arasında idrar borusunu saran bir bezdir. En önemli görevi spremlerin taşınmasını sağlamak amacıyla sıvı üretmek ve üretilen sıvıyı depolamaktır. Üretra prostatta bulunmaktadır. Üretra ise idrar boşaltımı sağlayan kanaldır. Ereksiyon sırasında prostat kasları tarafından üretra sıvı ile doldurulur. Bu sıvı ereksiyon sırasında dışarıya akar. Prostatın büyümesi halinde üretranın yeri daralmaya başlar. Böylece idrarın geçeceği kanalların genişliği azalır. Bazı durumlarda bu kanallar tıkanabilmektedir. Dolayısı ile idrar yaparken kişi bazı problemlerle karşılaşır. Bunlar da prostat büyümesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Örneğin idrara çıkma sıklığı artar. Gece daha çok idrara çıkılır. İdrar akışı değişiklik gösterir. İdrar akış miktarı azaldığından damla damla idrara çıkma görülür. Bazen kişi idrara çıktıktan sonra bile hala tuvalet ihtiyacı hisseder. İdrar yaparken güçlük çekilmesi de prostat büyümesi belirtilerindendir.

Prostat Belirtileri

Teşhisinde zorluk çekilebilir çünkü bazen bu hastalık hiçbir belirti göstermeyecektir. Belirtiler hastanın günlük yaşamını çok fazla etkilemiyorsa herhangi bir ilaç tedavisine başlanması uygun görülmeyebilir ancak eğer hasta günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek şekilde problemler yaşıyorsa ki örneğin bazı hastalar zamanlarının çok büyük bir çoğunluğunu tuvalette geçirebilmektedir o zaman çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hastalığın teşhisi için ultrasonografi, çeşitli kan analizleri, idrar testleri, idrar akış hızını ölçen bazı testler ve makattan elle muayene yöntemleri uygulanmaktadır.

Prostat kanseri şüphesi varsa PSA testi kesinlikle yapılmalıdır. Bazı durumlarda hastada sadece iyi huylu prostat büyümesi gözlenirken bazı hastalarda durum prostat kanserine kadar gidebilmektedir. Bunun ayrımını yapmak uygulanacak tedaviyi belirlemek açısından oldukça önem arz etmektedir.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeyebilir. Doktor kontrolü sırasında ortaya çıkar. Dolayısı ile 45 yaş üstü her erkeğin senede en az bir defa ürolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda daha net bilgiler elde edilebilmektedir. İyi huylu prostat büyümelerinde kansere dönüşme olasılığı yoktur. Bir diğer durum ise hastada hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri bulunmasıdır. Bu nedenle bütün tetkikler ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Prostat Belirtisi

İyi huylu prostat büyümelerinde iki tür tedavi yöntemi bulunmaktadır. Biri ilaç tedavisi, diğeri de cerrahi tedavidir.Prostat Hastalığın tedavisinde yöntem belirlenmesi kişiden kişiye değişmektedir. Hafif vakalarda ilaç tedavisine başbuvurulmaktadır. İyi huylu prostat büyümesinin kesin bir tedavisi bulunmuyor. İlaçlar ömür boyu kullanıldığında etkili olacaktır. İlaç tedavisi kesildiğinde ise büyüme tekrar başlayacaktır. Bazı durumlarda ise daha ciddi belirtiler oluşabilmektedir.

Örneğin prostat büyümesi idrar yolu enfeksiyonlarına, idrar kesesinde taş oluşmasına, böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da cerrahi yöntemler devreye girer. Cerrahi müdahale kesinlikle geciktirilmemelidir çünkü ilerleyen dönemlerde hastanın sağlığını daha da tehdit edecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir