SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Prof Dr. Canan Karatayın Altın Niteliğinde Öğütleri

Prof Dr. Canan Karatayın Altın Niteliğinde Öğütleri

Bu yazı dizimizde İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof Dr. Canan Karatay öğlen ve akşam yemeklerinde benzer şeyler tüketilmesini öneriyor. Ve Akşam Saat 20:00 den sonra yemek yenmemesini yeğliyor. Ayrıca yapay tatlandırıcının çok zararlı olduğuna değinen Profesör bu tür tatlandırıcı kullananlar zehirlenebiliyor! diye konuştu.

Meyve konusunda mevsimine göre meyve yenmesini öneren Doktor “hiçbir kimyasal madde veya koruyucu sıkılmadan satışa sunulan meyvelerden almanızı tavsiye ediyor.  Gün boyunca başka tatlı ve şekerli bir yiyecek yememek şartıyla kış ve sonbahar aylarında sabah kahvaltısında yenmesi gereken bir tane muz gün içinde yakılabileceği için sağlıklıdır.” diye konuştu.

Ülkemizde pek çok kişi diyabet hastasıdır. Ve bunların büyük bir bölümü diyabet hastası olduğunu bilmiyor ve yaz aylarında hergün yenen yarım karpuz 2 incir 1 salkım üzüm ve benzer şeyleri yemektedir.  Özellikle akşam yemeğinden sonra meyve yeme alışkanlığının hala sürdüğüne değinen doktor bunların yanlış olduğunu vurguladı. Özellikle yemekten sonra yenen kocaman bir dilim karpuz veya bir kase çilek yapılanların sağlıksız olduğunun göstergesinde olduğunu belirtiyor. Yediklerimize dikkat etmemizi gereken doktor eğer sağlığınıza dikkat ederseniz ilerde felç olma riskinizi önleyebileceğiniz konusunda uyarıyor. Ayrıca taze sıkılmış meyve sularının zararlarına değinen doktor bunları tüketmemizin yanlış olduğunu düşünüyor.

Yemekten sonra yenen kuru meyvenin sağlıksız olduğunu vurgulayan doktor. Eger gün içinde başka hiçbir meyve yemediyseniz ve çok acıkmadıysanız akşam yemeği yerine 3-4 tane kuru kayısı ama siyah olanından yemenizi öneriyor. Turuncu kayısının sağlıksız olduğunu düşünen doktor yemeğin üstüne yatmamamızı öneriyor.

Verilen her 1 kilonun %10 hasta olma riskini azalttığını düşünen doktor kişilerde görülen Obezite, diyabet ve kalp hastalığının genetik olmadığını düşünmektedir. Yenilen sağlıksız besinler sonucu ortaya çıkan bu hastalıkların aileden gelmediğini kişinin kendi hatası yüzünden ortaya çıktığını belirtiyor.

Evde tereyağı yapmak : 

Evde mayalanılan yoğurdun kaymağını ort 7 ile 10 gün boyunca küçük bir kavanozda biriktirdikten sonra kaymağın acı bir tat almaması için kavanozun kapağını sıkıca kapatmak gerekiyor. Sonra kavanozu çalkalayıp kaymak içindeki yağ ve suyun ayrılmasını sağlayın. Bu çalkalama 30 dk da bir 5 ile 10 dakika ara vererek ortalama 60-120 dk lık bir zaman alabilir. Kaymak içindeki yap ve su birbirinden ayrılınca kavanozu 5-10 dk buzluğa atın ve kavanoz içindeki tereyağını bir kaşıkla toplayın ve top şekline getirin. Ve suyunu iyice sıkın. Tereyağınız Hazır!

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir