Prematüre bebeğin beslenme takvimi

Bilgi Grup Yayıncılık’tan çıkan, Prof. Dr. İpek Akman’ın yazdığı ‘Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek’ kitabı, prematüre bebeği ve yaşayacağı olası sorunları tanımanın yollarını anlatıyor. Ayrıca ailelere bakımla ilgili bilgiler ve tavsiyeler veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, iki yaşına kadar bebeklere anne sütü verilmesini öneriyor. Prematüre bebekler için de en iyi besin anne sütü ancak doğum ağırlığı iki kg.’dan düşük bebekler, en az 3 kg. olana kadar zenginleştirilmiş anne sütüyle beslenmeli.

Ülkemizde toz şeklinde anne sütü zenginleştiriciler bulunuyor. Bu şekilde anne sütünün proteini, kalorisi, kalsiyum ve fosfor içeriği artırılıyor. Anne sütü verme imkanı yoksa veya anne sütü yetersizse prematüreler için hazırlanmış özel mamalar tercih edilebilir.

Bebek 3 kg. olana kadar devam edilmesi önerilen bu süreç, daha da uzatılabilir. Bebek ilk üç ay günde en az 25 gr. (ayda 750 gr.) 3-12 ay arasında günde 15 gr. (ayda 450 gr.) alıyorsa beslenmesinin yeterli olduğuna karar verilebilir. Ayrıca bebeğin kanında kalsiyum ve fosfor düzeyleri ölçülerek kemik gelişimi için yeterli minerale sahip olup olmadığına karar verilir. Prematüre bebekler yetersiz mineral depolarıyla doğduğundan raşitizm açısından risk altındalar. Zamanında doğan bebeğe önerildiği gibi prematüre bebeklere de ilk bir yıl günde 400-800 ünite D vitamini verilmesi gerekiyor.

Ek gıdalara geçiş
Prematüre bebeğin düzeltilmiş yaşı dört ay olduğunda, nörolojik olarak da kaşıkla beslenmeye hazırsa ek gıdalara başlanabilir. Ancak anne sütü verilmeye devam edilmeli. Taze hazırlanmış meyve suyu veya püresi bebeğe verilebilecek ilk katı gıdalar. Başlangıçta 1-2 yemek kaşığı kadar verilip birkaç hafta içinde miktar artırılarak bir kaseye ulaşılabilir. Bebeğin diyetine her hafta yeni bir meyve eklenebilir. Meyve püreleri, haşlanmış havuç, kabak, taze fasulye gibi sebze püreleriyle dönüşümlü olarak verilebilir.

7-8 aylar: Bebekler meyve ve sebze pürelerine alıştıktan sonra kahvaltı vermeye başlayabilirsiniz. Kahvaltı için tahıl içeren kaşık mamaları kullanılabilir. Anne sütü,  1-2 adet bebek bisküvisi ve bir çay kaşığı evde yapılmış reçel veya pekmez eklenebilir. İlerleyen haftalarda bu karışıma, tuzu alınmış bir tatlı kaşığı peynir katılabilir. Yedinci ayda sebze çorbasına az yağlı dana eti eklenebilir. Bebeğe dana etine alıştıktan sonra tavuk eti de vermeye başlanabilir. Evde yapılmış, katkı maddesi içermeyen yoğurt da iyi bir seçim. Bu ek gıdalarla birlikte mutlaka anne sütüne devam edilmeli.

9-10 aylar: Bebeğin kahvaltı karışımına (formül mama, bebe bisküvisi, bir tatlı kaşığı pekmez, tuzsuz peynir) katı pişmiş yumurta sarısının dörtte biri eklenebilir. Öğle ve akşam öğünlerinde etli sebze yemeği veya baharatsız hazırlanmış köfte, patates püresi veya 2-3 kaşık makarna ya da pilav mönüde yer alabilir. Ara öğünlerde meyve püresi, yoğurt veya muhallebi  seçenekleri kullanılabilir.

11-12 aylar: Bu aylarda bebek evde pişen yemeklerden yemeye hazırdır. Yemeklerinizin baharatlı ve salçalı olmamasına dikkat edin. Bebek ailesiyle masaya oturup sofra yemeklerinden  yiyebilir.

GERÇEK YAŞINI HESAPLAYIN
Prematüre bebeklerin büyümeleri değerlendirilirken düzeltilmiş yaşları kullanılmalı. Düzeltilmiş yaş, bebeğin kronolojik yaşından bebek kaç ay erken doğduysa o kadar sürenin çıkarılmasıyla hesaplanıyor. Bu bebeklerin yüzde 75’i iki yaşında akranlarını yakalıyor.  Bundan sonra büyüme grafiklerinde kronolojik yaş kullanılabilir.  

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir