Polis zoruyla böbrek nakli!

Zülfü Önal yaklaşık altı yıl önce böbrek hastası olduğunu öğrendi. Son iki yıldır haftada dört gün diyalize giriyordu. Acıbadem Bursa Hastanesi’nin kadavra listesine yazılan Önal’a 6 ay sonra kadavradan böbrek çıktı. Zülfü Önal’ın ‘nakil’ hikayesi ise film gibi.

Eskişehir’de yaşayan 62 yaşındaki Zülfü Önal’la, aynı evde yaşayan yakını işten yorgun şekilde dönmüş ve derin bir uykuya dalmıştı. Telefonun ısrarlı çalışına dayanamayıp açtı. Karşıdaki kişi “Zülfü Önal’ın evi mi?” diye sorunca, uyku mahmurluğuyla ” Burası değil” ‘cevabını verdi. Ancak söz konusu numaradan daha önce hastayla görüştüğüne emin olan Bursa Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten, numaranın tekrar aranmasını istedi.

Zülfü Önal’ın evi ikinci defa arandı. Cevap yine ‘Yanlış numara’ olunca, Dr. Salih Gülten, Acıbadem Eskişehir Hastanesi’ni arayarak destek istedi. Bunun üzerine hastanın kayıtlı adresi kontrol edildi ve Eskişehir Emniyet Müdürlüğü aranarak konuyla ilgili bilgi verildi. Polis memurları, Zülfü Önal’ın evine gidip kapıda bir saate yakın bekledi ve bir saatin sonunda Zülfü Önal ile karşılaşıp kendisine durumu anlattı.

Zülfü Önal, o güne kadar emniyete hiç yolunun düşmediğini ve herhangi bir olaya karışmadığını söyleyerek; “Polisleri görünce çok şaşırdım ve korktum. Bana çok nazik bir şekilde gecenin bu vakti kapımı çalış nedenlerini anlattılar. Hastaneden kendilerine haber verilmiş ve beklediğim böbreğin çıktığı anlatılmıştı. Ancak ısrarla evimi aramalarına rağmen numaranın yanlış olduğu yönünde bilgi alan hastane yetkilileri, kadavradan organın sorumluluğunu taşıdıkları için bana mutlaka ulaşmak istediklerini söylemişlerdi. Polislere gecenin bu saatinde Bursa’ya gidecek durumda olmadığımı söyledim. Onlar da bana yardımcı oldular ve garaja kadar götürüp otobüs biletimi bile aldılar. ‘Bir umut’ diye yola düştüm.”

Bursa’ya ulaşır ulaşmaz soluğu hastanede alan Zülfü Önal, hastane yetkilerinin kendisini bulabilmek için nasıl bir uğraş verdiğini bir de burada dinleyince çok şaşırdı. Kendisi gibi kadavra listesine yazılan bir kadın hastanın daha olduğunu öğrenen Önal, ” İkimiz de aynı organın nakli için bekliyorduk. Ancak kendisinin sağlık durumu elvermediği ve ameliyat riskli olduğu için benim dokularım uydu ve böbreğin bana nakledilmesine karar verildi. Beni kurtarmak için seferber olan herkese minnet borçluyum” dedi.

Geldiği günün akşamında, Bursa’da Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay tarafından ameliyat edilen Zülfü Önal, başarılı bir ameliyat geçirdiğini ve sağlık durumunun çok iyi olduğunu söylerken mutluluğu yüzünden okunuyordu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir