Pişik

Pişik Kremi

Vücudumuzun çeşitli eklem bölgelerinde görülen ve sıkıntı yaratan bir rahatsızlıktır. Bebeklik dönemindeki bebeklerde de sıklıkla görülmekte ve bebeğimize oldukça sıkıntı oluşturmaktadır. Pişik sorunu ile karşılaşan bebeklerde pişiğin yarattığı ağrı ile devamlı bir tedirginlik ve ağlama hissi de görülmektedir. Bu gibi durumlarda bebeklerimizdeki oluşan pişik tedavi edici merhemlerden, kremlerden gerekli görülen yardımı alarak sorunun giderilmesi gereklidir. Derilerin arasındaki kıvrımlardaki sürtünmelerden ve cildin herhangi bir tahriş edici madde ile temas halinde bulunmasından dolayı pişikler de oluşabilmektedir.

Pişik Kremleri

En fazla görülen pişik çeşitlerinden olan kasık bölgelerinde oluşan pişikler, koltuk altlarında ve göğüs altında görülenleridir. Bu pişikler oluştuğu andan itibaren cilt üzerinde kırmızı bir görüntü halinde kendisini göstermektedir.  Pişik denildiğinde ilk olarak aklımıza gelen ilk bebeklik dönemlerinde görülen pişiklerdir. Genellikle de bebeklerin koltuk altlarında, diz kapağı boğumlarında ve alt bezlerinin bulunduğu bölgelerde görülen kızarıklık şeklinde olan döküntülerdir. Bu döküntüler zamanla sulanmaya ve ciltte tahrişlerin oluşmasına da sebep olabilmektedir. Bunun için geciktirilmeden bir an önce yardımcı ilaçlardan gereklilerini kullanarak pişiğin önlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Pişik Tedavisi

Bebeklerde pişik  görülen bezin oluşturduğu pişiklerde bezin bulunduğu alanın kapalı olması, hava almaması ve nemli bir şekilde durması sebebi ile pişiğin oluşumuna etken olabilmektedir. İdrar keskin ve yakıcı olduğundan dolayı da bebek tarafından yapılan hareketler neticesinde pişik olayının yayılması da kolaylaşmaktadır. Bebeklerin yanı sıra büyüklerde de görülen pişik yaz aylarında daha sıklıkla görülmektedir. Teri keskin olan ve kilolu olan kişilerde daha sıklıkla pişik oluşumu gözlenmektedir. Aşırı terleme sonucu bu bölgelerde yani kasıklarda, koltuk altlarında ve vücudumuzdaki değişik eklem bölgelerinde pişikler oluşmaktadır. Bu pişikler kişiye oldukça zahmet ve sızı oluşturmaktadır. Yanma hissi ve kaşınma hissi de oluşturduğundan kaşınmanın etkisiyle de pişiklerin görüntülerinin daha ileri seviyelere doğru artışını da sağlamaktadır.

Pişik Belirtileri

Pişik sonucunda ciltte değişik reaksiyonlar ve cilt yaraları da oluşmaktadır. Bu belirtilerin sebebi ise vücudumuzda oluşan mantar ve bakteri enfeksiyonunun neticesidir. Pişik tedavisinde ilk olarak uygulanacak seçeneklerin en başında pişiğin oluşumuna etken olan faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılmasıdır. Bunların başında en önemlisi olan ise temizlik ve hijyen olanaklarının tamamının kullanılması ve bunlardan yarar sağlanılmasıdır. Sentetik çamaşırlar kesinlikle tercih edilmemeli kullanılan iç çamaşırlarında pamuklu olanları tercih edilerek kullanılmalı çamaşırlar mümkün olduğunca sık bir şekilde değiştirilmelidir. Yine aşırı derecede terleyen kişilerde de pişiğe sıklıkla rastladığımız için bu kişilerin terleyen bölgelerini temizleyerek kurutmaları gerekmektedir.

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde görülen pişiklerde ise bebek bezlerinin bekletilmeden sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Ve bebeğin alt değişimi sırasında hemen altının değiştirilmesinden önce bir müddet bekletilerek hava ile temas etmesi sağlanmalıdır. Bebek alt bezinin değiştirilmesi esnasında bebeğin altının iyice temizlenerek uygun bir pomat ile korunması da sağlanırsa pişik oluşumu engellenebilir. Büyüklerde görülen pişiklerde ise pişik önleyici ve giderici merhemler, losyonlar kullanılarak hasta rahatlatılabilir. Enjeksiyonu önleyici antibiyotik içeren uygun pomatlar kullanılır bu süreçte mutlaka doktor muayenesine gidilmesi ve doktorun uygun gördüğü ilaçların kullanılması esası vardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir