Patent Sorgulama

Patent Sorgula

Günümüzde insanlar yeni icatlar bulmakta ve yeni tasarımlar yaratmaktalar. Yeni iş fikirleri de bu kapsama girmektedir. Yenilik içeren ve piyasada örneği bulunmayan her şeyi sorgulayıp patentini almanız mümkündür. Patenti sizde olan ürünün üretimi siz yetki vermedikçe başkası tarafından yapılamaz veya ürün satışı gerçekleştirilemez.

Patent Öğrenme

Ülkemizde de patent alma işleriyle uğraşan ve bu işleri yürüten bir kurum bulunmaktadır. Türk Patent Enstitüsü bu işler üzerine çalışmakta olup patent alma işlemlerinizi bu kuruluş aracılığıyla yapmak durumundasınız. Türk Patent Enstitüsü’nün kendi sitesinden tüm işlemlerinizi çevrim içi olarak yapabilme imkanına sahipsiniz. Aynı site sayesinde marka sorgulama olanağına da sahip oluyorsunuz. Marka sorgulayabilmek için düşündüğünüz marka adını, başvuru sahibinin adını soyadını, nice sınıf numarasını, bülten ve gazete numarasını da girdikten sonra ekranda gözüken şifreyi de girerek sorgulayabilirler.

Patent Almak

Aynı site üzerinden yapılmış tasarımları sorgulayabilir sizin tasarımınızla benzerlik taşıyıp taşımadığını inceleyebilirsiniz. Tasarım sorgulama işlemleri için de gerekli bilgileri girmek gerekmektedir.Patent sorgulama işlemlerini de yine bu sayfa da bulunan patent sorgulama bölümüne tıkladığınızda yapabilir bu durumu takip edebilirsiniz. Patent sorgulamak için buluşunuzu, bülten numarasını, başvuru numarasını, EPC başvuru ve EPC yayın numarasını, PCT başvuru ve PCT yayın numarasını, rüçhan numarasını, yayın tarihi, başvuru sahibinin adı-soyadını, buluş sahibi adı-soyadını, vekil, IPC sınıfı ve ekranda gözüken şifreyi girerek sorgulayabilirsiniz.

Patenr Nedir

Bu bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama işlemini yapamayacaksınız. Bu bilgiler arasında yer alan EPC başvuru ve yayın numarası elektronik ürün kodudur. Bunun ürün de bulunması şarttır çünkü bu numara küresel ticarette ürünü belirlemek için kullanılmaktadır.

Patent Başvurusu

PCT başvuru ve yayın numarası ise sadece Türkiye de değil Dünya çapındaki ülkelerde geçerli bir patent almak için ise buraya başvurmak gerekmektedir. Ülkemizde bu birliğe 1996 yılında dahil olmuştur. Bu sayede buluşlar sadece ülkemizde değil dış ülkelerde de koruma altına alınmış olmaktadır. IPC sınıflandırması ise tüm teknolojiyi 8 ayrı sınıfa ayırır ve onlarda kendi arasında dallara ayrılmaktadır. Ürününüzün hangi sınıfa girdiğini siz belirleyeceksiniz.

 

Patent Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir