Pasaport Sorgulama

Pasaport Sorgula

Ülkemizde insanların yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan belgedir pasaport. Pasaport almak için birçok farklı yol bulunmaktadır. Gelişen teknolojiyle de birlikte tüm sistemlerin elektronik ortama taşınması ile e-posta yoluyla da pasaport başvuruları artık kabul edilmektedir.

Pasaport No Sorgulama

Pasaport başvurularını da takip edebilmek için kurulmuş olan pasaport sorgulama sayfalarından onay alıp almadığını da takip edebilmektesiniz. Bu sayede sürekli il veya ilçe emniyet müdürlüklerine gitmektense onay aldığınızda tek sefer gidip işlerinizi halledebiliyorsunuz. Türkiye de an itibariyle dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar; umuma mahsus pasaportlar, hususi pasaportlar, hizmet pasaportları ve diplomatik pasaportlar olmak üzere 4 çeşittir.

Pasaport Numarası Sorgulama

Umuma mahsus pasaportlar diğer pasaport alma şartlarını saplamayan tüm vatandaşlar umuma mahsus pasaport almak zorundadır. Bu pasaportu hemen hemen her vatandaş yurt dışı seyahatleri için almaktadır. Hususi pasaportlar ise eski bakanlara, eski milletvekillerine, eski meclis üyelerine, devletin ilk üç kademesinde görev yapmış yetkin kişilere, hususi pasaportu almış fakat sonra eşi vefat etmiş dul kalmış kadınlara, sağlık kurulu raporlu 25 yaşına henüz gelmemiş kişilere de damgalı hususi pasaport verilmektedir. Hizmet pasaportları ise hükümet tarafından görevli olarak yurt dışına çıkan yetkili tüm kişilere verilen geçici pasaport olarak bilinmektedir.

E Pasaport Sorgula

Diplomatik pasaport ise Dış İşleri Bakanlığı tarafından meclis üyelerine ve diplomatik yetki taşıyan kişilere verilmektedir. Yeni çıkan bir uygulama ile de e-pasaport uygulamaya konulmuş olup tüm pasaportlara makineler tarafından okunabilen çip özelliği eklenmiştir. Bu sayede sahte pasaport üretiminin de önüne geçilmiş olmuştur. Bu elektronik çipler sayesinde pek çok tehlike de önlenmiş oldu. Yurt dışı pasaport başvuruları ise oradaki büyük elçiliklerde gerçekleştirilmektedir. 2012 yılı itibariyle yeniden düzenlenen pasaport harçları ise yurt dışı ve yurt içi pasaportlarında farklılıklar göstermektedir.

Pasaport sorgulama işlemi yapılırken eğer pasaportunuz onaylanmışsa burada yatırmanız gereken pasaport harcının bilgisi de yer alacaktır. Pasaport harçları ise pasaportunuzun süresine göre değişmektedir.

Pasaport Sorgulamak İçin Tıklayınız.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir