Parmaklarını karnına gömecekler!

Konya’da iş kazası sonrası bir kişinin sol avuç içinden kopan eli yerine dikildikten sonra, dört parmağı da geçici olarak paketleme yöntemiyle karın bölgesine yerleştirildi.

Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İbrahim Çivi, yaptığı açıklamada, hastaları Hüseyin Kurtuluş’un iş yerinde iş makinesiyle duvar arasında sıkışan sol elinin avuç içinden kopması sonucu kendilerine getirildiğini söyledi.

Yaklaşık 6 saat süren operasyonla, sinirleri, kemikleri ve tendonları yan yana getirip hastanın elini yerine diktiklerini belirten Çivi, eli kurtardıktan sonra beklendiği gibi damarların parmak uçlarına giden kısımlarında sorun oluştuğunu ifade etti.
Bunun üzerine dört parmağın kurtarılması için ameliyat kararı aldıklarını anlatan Çivi, şunları kaydetti:

”İki saat süren paketleme yöntemiyle parmaklardaki cildi soyduk, daha sonra vücudun karın bölgesine, dört parmağı deri altında olacak şekilde gömdük. Bu yöntemle deri, gömülen yerde kendisini yenileyecek. 1,5 ay sonra da gömülen parmakları yerinden çıkartacağız. Parmakların durumuna göre uygun tedaviye devam edeceğiz. Yöntem nadiren kullanılıyor. Genellikle askeri hastanede sıkça başvurulan bu yöntemle kangren diye adlandırılan bölgeyi kurtarıyoruz. Paketleme yöntemini denemesek siyahlaşmış ve hastanın hissetmediği parmaklarının bir bölümünü kesecektik.”

Çivi, hastanın bu tedavi sayesinde kısa süre içinde kopan elini eskiden olduğu gibi rahatlıkla kullanmaya başlayacağını aktardı.

Hüseyin Kurtuluş (32) ise elinin tekrar yerine dikilebileceğini hiç düşünmediğini dile getirdi.

Yerine dikilen elinin hareket ettiğini görünce çok mutlu olduğunu vurgulayan Kurtuluş, ”Bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. Dört çocuğum var. Elim yerine dikilemeseydi zor durumda kalacaktım. Şimdi doktorum parmaklarımı kurtarmaya çalışıyor” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir