Parkinson

Parkinson Tedavisi

Beynin alt kısımlarında görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Daha çok orta yaş gurubunda daha fazla görülmektedir. İlk belirtileri arasında hastanın titremesi ile kendisini belli etmektedir. Tedavi yöntemlerinde gelişen tıbbın getirdiği yenilikler ile iyileşme ve tedavi süreci oluşabilmektedir.

Parkinson Belirtileri

Parkinson hastalarında görülen temel bozukluk olarak nitelendirebileceğimiz devamlı ve sürekli hareketleri düzenleyen beyin bölümleridir. Bu bozukluğu yapan ana etkenlerden sayılabilecek olanları ile geçirilen değişik rahatsızlıklar sonucu oluşabildiği gözlemlenmiştir. Hastalığın temel belirtileri arasında ilk olarak sayılabileceklerimiz ise titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşlamasıdır. Titrime ilk olarak ortaya çıkan ilk temel özelliklerindendir. Zamanla bu titreme başka yerlere yani ellere ve bacaklara da geçebilir. Sıklıkla yani sürekli olarak tekrarlayan adeta nöbet şekline dönüşen titreme şekli devam eder. Titreme nöbetleri aniden birden bire belirir kimi zaman hastanın uykusunda, otururken veya dinlenirken de titreme olayını yaşayabilir.

Parkinson Nedir

Bu titremeler tamamen istem dışıdır ve hasta ne şekilde davranacağını ve ne yapacağını dahi bilemez haldedir. Böyle hastalarda genellikle dinlenmek ve yatak istirahati iyi gelebilir. Vücutta oluşan sertlik ve katılaşma boyun kaslarından başlayarak tüm vücudu bile etkileyebilir. Parkinsonlu hastalar aşırı terlerler, mimikleri kaybolur ve yüzleri adeta maske gibi hareketsiz ve durağındır. Tepki vermekte ve kendi reaksiyonlarını belirtmek zorlanırlar. Bel kemiği de parkinsonlu hastalarda etkilenmektedir bel hafif öne eğilir, diz, kalça ve kol eklemleri bükük hal alır. Hasta küçük küçük adımlarla yürüyerek kendisini kontrol altında tutmak isteyebilir ama bu sırada sendeleme ve düşme olayı ile de parkinsonlu hasta karşı karşıya kalabilir. Bu yürüyüşler esnasında hasta fazla bir şekilde güç ve enerji tüketerek yorulur ve bu aşamadan sonra da aşırı bir terleme oluşur.Okuma ve yazma da da durağan ve yazı hataları oluşur. Parkinsonlu hastanın yazdığı yazılar tam olarak okunamaz ve okuyan hasta da okuduğunu çoğu kez anlayamaz haldedir.

Parkinson Hastalığı

Parkinsonlu hastanın konuşmasında anlaşılmayan bir ses tonu ve ifade etmekte zorluklar ve güçlükler de oluşur. Kasların sertliği arttığı için ellerin ve kolun çalışması ve hareket ettirilmesi sürecinde oldukça ağır ve hafif bir şekilde işlemektedir. Yüzde sanki durgun bir ifade hissi de görülür. Beyin temalı bir hastalık olduğu için hastanın yüz ifadesi aynı şekilde saatlerce o şekilde kalabilir. Parkinson hastalığının teşhisi mutlaka doktor muayenesi ve yapılacak uygun tetkiklerin sonucu anlaşılmaktadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalarında ileri derecede titreme görülüyor ve hastayı da olumsuz şekilde etkiliyor ise bu süreçte hastanın titremesinin kontrol altına alınabilmesi için cerrahi müdahaleden yararlanılabilir. Yine Parkinson hastalığı tanısının konulmasından sonra kullanılacak ilaçlar ile hastanın iyileşmesi sürecinin oluşmasına ya da oluşan olumsuz etkilerin durdurulması için uygun ilaçların kullanılması için faydalanabiliriz.Parkinson hastalığı genellikle ilk başlarda belli başlı genel özelliklerini göstererek daha ileri ki safhalarda ise gelişimini hızlandırarak artış göstererek seyrine devam eder.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir