Parkinson Tedavisi

Parkinson Belirtileri

Parkinson temelinde kalıcı bir rahatsızlıktır. Hastalık tamamen tedavi edilemez. Bu nedenle hastaların yaşamlarını bu hastalıkla birlikte sürdürmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Bu sayede hayatlarının geri kalan kısmını parkinson hastaları daha kaliteli geçirebiliyorlar. Tıptaki gelişmeler sayesinde günümüzde üç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar ilaç dışı tedavi, ilaç tedavisi ve ameliyattır. Tedavilere geçmeden önce parkinson hastalarının kendi hayatlarıyla ilgili düzenlemeleri gereken bazı noktalar hakkında bilgi vermek gerekir.

Parkinson Sebepleri

Parkinson hastaları, sağlıklı insanlara oranla daha kolay yorgunluk hissederler. Bu oran neredeyse %50’lerdedir. Bu noktada parkinson hastası hayatını düzenlerken belirli bir plana göre hareket etmek durumundadır. Bitirilmesi gereken işler bir anda yapılmamalıdır. Gün içerisinde belli saatlere bölünen işler hastayı yormayacaktır. Parkinson hastasının halletmesi gereken bir iş varsa ve bu iş üzerinde çalışırken yorulursa öncelikle ara vermeli, enerjisini toplamalı ve iyice dinlendikten sonra yeniden başlamalıdır.

Ayrıca kilo düzenlemesi de önemlidir. Fazla kilolardan kurtulmak esasen sağlıklı insanlar için de son derece önem arz etmektedir. Parkinson hastalarına gelince, fazla kilolar daha büyük bir problem olacaktır. Bu nedenle dengeli beslenme çok önemlidir.

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastaları vücuda yetecek miktarda dopamin üretemezler. Tedavide öncelik beynin yeterli miktarda dopamin üretebilmesini sağlamaktır. Dopamin direk olarak hastaya verilemez. Dopamini sadece beyin üretir. Bu nedenle beynin dopamin üretmesine yardımcı olan levodopa adlı bir madde verilir. Beyindeki dopamin üreten hücreler levodopayı alıp dopamine dönüştürürler. Levodopa kullanımında maalesef bir sorun bulunuyor. Yapılan incelemeler göstermiştir ki belirli bir süre -ki bu uzun yılları kapsayacaktır- levodopa verilen her 10 hastanın 4-5’inde ilacın etki süresi azalmaktadır. Yani ilacı aldıktan bir süre sonra ikinci kez ilaç alacağı zaman yaklaştığında hastaların parkinson semptomları artış gösteriyor.

Bu genç parkinson hastalarında görülen bir durum. Dolayısı ile doktorlar genç parkinson hastalarında farklı ilaçlar uygulamakta. Burada asıl sorun şu ki beynin dopamin salgılaması düzenli olarak devam etmektedir. İlaçlar yoluyla salgılaması ise belirli süreleri kapsar. Hastanın yaşadığı bu semptomların sebebi ise bundan kaynaklanıyor. Levodopanın hastaya sürekli takribini sağlayacak bir ilaç üzerinde çalışmalar ise devam etmekte.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Antikoliner-jikler ilaçlar da parkinson tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç grubudur. Bu ilacın görevi ise asetilkolin adlı kimyasalın salgılanmasını sağlamaktır. Dopamin seviyesi düştüğünde beyin ters orantıda asetilkolin üretmektedir. Antikoliner-jikler ilaçlar genç parkinson hastalarında kullanılmaktadır. Yaşlı hastalarda kullanılması bazı yan etkilere sebep oluyor. Bunların başında hafızada aksamalar, karar verme bozuklukları geliyor.

Parkinson Tedavi

Ayrıca bazı besinler de beyindeki dopamin salgısının artmasını sağlıyor. Bunların başında taze bakla bulunmakta. Taze bakla levodopa ihtiva ediyor. Aslında ilaçlarla takviye edilen levodopayı hasta bakladan da alabilir. Bu tabii ki ek olarak yenmesi gereken bir sebzedir. Aynı anda ilaç kullanımı devam etmelidir. Baklayı yoğurtla yememek gerekiyor. Her gün tüketilecek taze bakla parkinson hastalığına iyi gelecektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir