Parkinson Belirtileri ve Tedavisi

PARKİNSON HASTALIĞI

     Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan, nadiren de olsa 40 yaşın altında belirebilen, oldukça yavaş ve sinsi ilerleyebilen, hareketlerde yavaşlama, istirahat halinde ellerde ve daha nadiren ayaklarda titreme, kaslarda sertlik ve denge bozukluğuyla ile gelişen bir rahatsızlıktır Parkinson hastalığı. Yavaş ve sinsi seyreden bir hastalık olan Parkinson, on yıl gibi bir süre boyunca sürekli ilerleme gösterebilir. Ne ölümcül bir hastalıktır ne de felce neden olur. Başlangıcında tek taraflı belirtiler görülürken daha sonra bu bütün vücuda yayılabilmektedir. Belirtilerin şiddeti her hastada farklılar gösterir. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla biraz daha fazladır.

PARKİNSON HASTALIK BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

      Parkinson hastalığı iyileşmeyen ancak sürekli ilerleme gösteren bir hastalıktır. Parkinson hastalığının nasıl ortaya çıktığı, nedenleri hala tam olarak bilinmese de ilaçlar, zehirlenme, beyin damar tıkanması, kafa travması gibi nedenlerle de Parkinson hastalığına benzer durumlar ortaya çıkabilmekte ve bu duruma da Sekonder parkinsonizm adı verilmektedir. Genel anlamda Parkinson hastalığının, beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı sonucu ortaya çıkmaktadır.

      Sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre fark edilmeyebilen Parkinson hastalığın da öne eğik durma ya da yürürken kolunu sallamama da belirtiler arasında görülebilir. Temel olarak hastada titreme görülmekle birlikte istirahat halinde bile titreme devam eder. Bir diğer belirti hareketlerde yavaşlama olmasıdır. Hasta günlük işlerini yaparken zorlanır. Yemek yerken, bir tarafa dönerken, yavaşlama söz konusudur ve bunlar güçlükle yapılır. Parkinson hastalığının diğer belirtileri ise, kişinin yazdıklarının okunaksız ve küçük yazmaya başlaması, yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek, depresyon, sıkıntılı ruh hali, kas ağrıları, konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak, terleme, hipotansiyon yani tansiyon düşüklüğü ve yutma zorluğu çekilmesidir. Parkinson hastalığının tedavisinin esas amacı hastayı aktif, bağımsız, kendi başına işini yapabilen hale gelmesini sağlamaktır. Uygulanacak ilaç tedavisiyle kas sertliği, titreme, hareketlerdeki yavaşlığın düzelme ihtimali bir hayli yüksektir. Tamamen düzelmese de azalması sağlanır. Bunun yanı sıra konuşma bozukluğu, donuk yüz ifadesi, yazma bozukluğu, terleme gibi sorunlar da düzelebilmektedir. Tedavi de diğer önemli nokta psikolojik olarak hastanın kaybettiklerini tekrar hastaya kazandırmaktır. Parkinson tedavisinde aile ve hekimin bir arada çaba göstermesi hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve hastanın yaşam standartını arttırır. Aileden gelen desteğin katkısı oldukça önem taşır. Hastanın sürekli aktif olmasına çalışılmalı, strese girebileceği ortamlardan kaçınılmalıdır. Parkinson hastalığı olan kişiye karşı sabırlı ve sevgi dolu yaklaşılmalıdır. Hastanın günlük işlerini yapabildiği ölçüde yapmasına izin verilmeli onu pasifize etmekten kaçınılmalıdır. Toplum dışında bırakmak yanlış bir tutum olacaktır. Mümkün olduğu kadar hasta ve yakınları normal yaşam sürdürmeye çalışmalıdırlar. Parkinson hastalığı olan kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir