Paranoya Nedir

Paranoya Belirtileri

Paranoya yani paranoid kişilik bozukluğu erişkinlik döneminde yaygın olarak görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Hastalığın teşhisi diğer yaslarda da koyulsa genellikle başlangıcı erişkinliğe dayanmaktadır.
Paranoyanın en genel tanımı kişinin çevresine karşı sürekli bir güvensizlik hissetmesi, aşırı kuşkulu olma durumudur. Hastalık bu şüpheciliğin derecelerine göre değerlendirilmektedir.Paranoyada şu şekilde belirtiler bulgular üzerine incelemeler yapılabilir;

*Kişiler sürekli olarak birileri tarafından kullanıldığını, sürekli olarak etrafındakilerin kötü niyetli olduğundan yakınırlar. Ve bu şikâyetlerinde kesin bir dayanak bir ispat yoktur.
*kişi çevresindeki kişilerin arkadaşlıklarından, kendisine olan samimiyetlerinden her zaman şüphelenir. Yetersiz görür.
*Kişi çevresindeki kişilere karsı güvensiz olduğundan genellikle pek sır vermez ve bu şüpheleri dışında başka konularda özelini açmaz.
*Olası bir tartışmada ya da herhangi bir diyalogda kişiler kendisini korkutmak amaçlı cümleler kurulduğunu iddia edebilir.
*her hareketi her davranışı kendisine yönelik yapıldığını düşünür.
*paranoya şüphesinde bulunan kişiler genellikle kindardırlar. Aşırı nefretleri ve aşamadıkları belirli konu başlıklarına sahiptirler.
*Bu kişiler çevresi tarafından algılanamayan bazı önemsiz konularda bile kendi kişiliğine saldırı niteliği taşıdığı iddiasıyla bir kişiye ya da bir söze aşırı tepki verebilirler. Şiddet eğilimleri vardır.
*Paranoya sorunu yaşayan kişilerin özellikle eşleri aşırı kıskançlık ve varsayımlarla suçlamalarla karsı karsıya kalır. Sürekli sadakat konusu yüzünden şiddete dönüşebilecek tartışmalar yaşanır.

Paranoid Bozukluklar
Paranoyaya sahip kişiler genellikle kendilerine yöneltilen soruları, özellikle kişisel alan sınırlarına giren soruları reddederler. Ve zaman zaman neden bu sorunun yöneltildiğine dair tartışmalara girerler. Uzun süre bu konu üzerinde takılıp kalırlar.Paranoyak kişiler genellikle sosyal sorunlar yaşarlar. Çünkü bu kişilerle geçinmek oldukça güçtür. En iyi anlaşabildiği kişilerle bile bir gün mutlaka şüpheleri doğrultusunda düşmanlık sınırlarına girebilirler ve kinleri gerçekten çekilmez boyutlara ulaşabilir.

Paranoid Şizofreni

Eleştiriye tamamen kapalı kişilerdir. Takım çalışmasına asla yatkın değillerdir. Çünkü bu kişiler kendisi dışındaki her bireye mutlaka şüphe içinde yaklaşırlar. Ve kendisinin başarısız olması için mutlaka diğerlerinin bir plan içinde olduğunu savunur.Paranoya içindeki bir kişi; şüphelerinin en hararetli evresinde çok çok zorlukla ikna edilebilirler. Siz bütün mantıklı açıklamaları delilleri ile sunsanız bile, o bu delillerde bile bir iş birliği, kendisini haksız çıkarmak için bir dolandırıcılık ipucu arayacaktır. Eğer bir paranoyak sizin cümleleriniz karsısında ikna olmuş gibi görünüyorsa ve sessizliği tercih etmiş ise bu asla ikna olduğu anlamına gelmez.

Paranoid Nedir

Bu evredeki paranoid kişilik bozukluğu yaşayan kişi size karsı büyük bir kin beslemeye başlamıştır ve çevresindeki diğer insanları sizin ona ne kadar çok zarar vermeye çalıştığınıza ikna etme aşamasındadır.Paranoya ile birlikte görülebilecek birkaç psikolojik rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlıkların da etkisi ile kişideki paranoyanın derecesi ve şiddeti belirlenebilir.Hemen hemen her toplumda sıklıkla rastlanılan majör depresyon, obsesiflik yani saplantılı ruh hali, alkol ve madde bağımlılıkları gibi sorunlar paranoyayı en yakından etkileyen türlerdir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir