Kategoriler
Kanser

Pankreas Kanserine Karşı Akıllı İlaç

Yürütülecek projenin maksadı , pankreas kanserini ölümcül dokunmabana türlerinden çıkarmak!

Doç. Dr. Lütfi Genç, yanlızca kanserli hücreleri amaç alarak, erken tanı ve tedavisini bir arada yürütecek olan ”Akıllı İlaç” projesiyle, pankreas kanserini ”ölümcül” dokunmabana türlerinden çıkarmayı hedefliyor.

Projenin yürütücüsü Anadolu Üniversitesi Nebat , İlaç ve Ilmî Araştırmalar Merkezi (AÜBİBAM) Müdürü Doç. Dr. Genç, pankreas kanserinin, araştırmalara gereğince riskli dokunmabana türleri aralarında yer aldığını belirterek, tanı edildikten sonraki 6 ay içerisinde hastaların yüzdelik 85’inin hayatını kaybettiğini ifade etti .

Başlangıç evrelerinde hiçbir belirti göstermeyen, erken teşhisi ve cerrahi müdahalesi kolay olmayan olduğu için ”ölümcül” olan pankreas kanseriyle uğraş etmek amacıyla geliştirdikleri projenin, Türkiye Ilmî ve Teknik Tetkik Kurumu (TÜBİTAK) aracılığıyla onaylandığını bildiren Doç. Dr. Genç, şunları kaydetti:

”Piyasada bir çok dokunmabana ilacı var fakat bunlarda seçicilik yok. Biz ilacı vücuda uyguladığımız vakit , kanserli bölgede lokalize olarak orada toplanacak, hemen sonra etkili madde salınacak. Bu yüzden normal hücreler kayıp görmeyecek. Yanlızca kanserli hücreleri hedeflendirdiğimiz için biz buna ‘Akıllı İlaç’ diyoruz. Normal hücreler etkilenmediği için iyileştirme ek olarak süratli netice verecek. Örneğin hastalanmış kemoterapiye girdiği vakit kanserli hücrelerin haricinde normal hücreler de ölüyor. Çünkü ikisi birbirine çok benziyor. Normal hücrelerde öldüğü için kemoterapiden hemen sonra hastalanmış bir vakit kendine gelemiyor, kür arttıkça hastalanmış ek olarak da aygın düşüyor. Bu yüzden hem erken teşhise asistan olacak hem de tedaviyi kolaylaştıracak bir ‘Nanopartiküler önlem portör sistem’ geliştiriyoruz. Bu Şekilde normalde hastaya 300-500 miligram dozda verdiğimiz ilacı hedefleme yaptığımız için ek olarak düşük dozlarda ihtimal 100-200 miligram ilaçla iyileştirme edebileceğiz.”

KANSERİN VÜCUDA YAYILMASININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ AMAÇLANIYOR

Projeyle hem erken tanı hem iyileştirme dolayısıyla pankreas kanserinde vefat oranını azaltmayı hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Genç, tedavinin ek olarak süratli netice vermesiyle kanserin yayılmasının da önüne geçileceğini aktardı.

”Laktoferrinin göze zarında oranlı reseptöre bağlanarak ilgilenen dokunmabana hücrelerine gidiyor, dokunmabana neredeyse orada toplanıyor” diyen Doç. Dr. Genç, ”Vücuda ilacı verdik şayet mukaddime evresindeyse laktoferrin yardımıyla vücuttaki kanserli hücreler hedeflenecek, ilacın içeriğinde bulunan sert yardımıyla ise MR dediğimiz görüntüleme cihazlarında kanserli bölge ek olarak kolay belirleme edilebilecek. Bu Şekilde , pankreas kanserinde erken tanı sağlanmış olacak” ifadesini kullandı.

Çalışmalarının bilim adamlarına ışık bulundurarak , bütün dokunmabana türlerinin tedavisi için geliştirilebileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Genç, projenin 2 sene içerisinde tamamlanacağını anlatarak, ”Nano önlem portör sistemin pankreatik dokunmabana hücreleri üzerindeki etkileri ve hedeflenmeleri öncelik olarak kültür hücreleri üzerindeki etkileri ve hedeflenmeleri incelenecek, ek olarak hemen sonra tecrübe hayvanları üstünde , ek olarak sonrada gönüllü hastalanmış grubu üstünde inceleyeceğiz. Bu konuda hastanelerin onkoloji servisleriyle çalışılabilir. Pankreas kanserinde erken tanı ve tedavide yollar alabileceğimize inanıyorum” diyerek konuştu.

”Akıllı İlaç” proje ekibinde AÜ Hilekârlık Fakültesi Kimya Bölümü talim üyeleri Prof. Dr. Rıdvan Say ve Prof. Dr. Heves Ersöz ile Dirim Bilimi Bölümü talim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel Ergene de bulunuyor .

AA

Kaynak: HaberTürk

Yazar admin

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir