Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

PANİK ATAK

      Kişiyi oldukça ani bir şekilde yakalayan ve çaresiz bırakan yoğun korku haline panik atak denir. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan panik atağın en büyük özellikleri, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, nefes alamama, mide bulantısı, baş dönmesi, el ve ayaklarda uyuşma, ani sıcak basmalar ve sürekli bir korku halidir. Panik atak geçiren biri, kontrolünü kaybedeceğine, bayılacağına, kalp krizi geçirebileceğine, öleceğine ve kimsenin ona yardım etmeyeceğine dair endişeler taşır. Bu atakları yaşayan kişi hem fiziksel hem de duygusal olarak oldukça yorulurlar. Atakların sonrasında kişi, sakinleşmek ve atakların etkisinden kurtulmak için uzun bir süre çaba harcamak zorunda kalır. Çoğu zaman yaşanan panik ataklar gece uykusunda da görülebiliyor. Gün içerisinde yaşanan ataklara oranla daha az olmasına rağmen bu ataklar kişiyi sebepsiz bir korku ile aniden uykusundan uyandırabiliyor.

KADINLARIN KÂBUSU PANİK ATAK

        Genellikle kadınlarda erkeklerden çok daha sıklıkla görülen panik atak, kaygı ve korkunun habercisi hatta tetikçisi olarak nitelendiriliyor. Panik ataklara yönelik araştırmalar neticesinde yaşanan atakların sıklığı, kaygının derecesi ve panik bozukluğu depresyon rahatsızlığını da ortaya çıkarabiliyor. Hastalığın sürecini ve devamlılığını etkileyen en önemli faktör ise, hastada görülebilen kaçınmadır. Kişi bir kez bir yerde atak geçirdiğinde, yeniden atak geçireceğini düşünerek gerçek dışı bir korku geliştirerek, kaçınmaya başlıyor. Bu durum bazen öyle bir noktaya gelebiliyor ki, kişi evinden çıkmaya korkuyor. Panik atak mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olup tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden geçme ihtimali olmayan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ataklar yaşandığında tedaviye başvurmak oldukça önemlidir. Fiziksel bir dayanağının olmaması, yaşanan kaygı ve korkunun büyüklüğü ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Panik atak tedavisinde en önemli nokta erken teşhistir. Hastalığın sürmesi, hastalığın verdiği zararları artırabildiği gibi tedaviyi de zorlaştırabiliyor. Tedavi için erken başvuru yapıldığı takdirde panik bozukluklar, en fazla dört ile altı ay içerisinde yüzde yüze yakın bir başarı sağlanıyor.

       Panik atak tedavisinde üç temel yöntem bulunmakta. Bunlardan ilki ilaçla tedavi yöntemi, panik atak tedavisinde temel alınan ilaçlar antidepresan ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar kullanıldığı sürece atakların sıklığını ve şiddetini düşürerek, gerginlik stres, aşırı duyarlılık hallerini ortadan kaldırıyorlar. Tedavinin ikinci aşaması ise terapidir, Psikoterapi yani sözel yardım ile panik bozukluk tedavisinde ilk adım başlıyor. Panik nöbetler yaşayan ve sarsılan hastaların yaşadıkları şokun giderilmesi, korkulardan uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Daha sonraki aşamalarda ise, doktorun tercih edeceği terapi yöntemleri ile hastanın nöbetlerle baş etmeyi öğrenmesi ve stres faktörlerini yönetebilir hale gelmesi ve panik bozukluğu yenmesi amaçlanıyor. En yaygın tedavi yöntemi ilaç ve terapi yöntemleridir. Tedavi süresi ciddiyet ile yürütüldüğü takdirde tamamen iyileşmek mümkün. Tedavide hedeflenen ise kaygıları yok etmek değil başa çıkmasını öğrenmektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir