Özel hastaneler batacak mı?

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, ”OECD ülkelerinde cepten sağlık harcaması yüzde 20 civarında, Türkiye’de bu oran çok düşük. Buradan şunu görmek mümkün; Türkiye, sağlık konusunda ‘sosyal’ bir devlet” dedi.

Bahat, düzenlediği basın toplantısında, insanların markete gitme sıklığından daha az hastanelerden sağlık hizmeti aldığını ifade ederek, özel sağlık kuruluşlarının, Türkiye genelindeki hizmetin yüzde 28-30’unu karşıladığını aktardı. Bahat, sektördeki paylarının 2002 yılında yüzde 8 olduğunu anımsatarak, yakın geçmişe kadar en hızlı büyüyen sektör olduklarını belirtti.

Sağlıkta memnuniyet oranının Türkiye’de çok yüksek olduğunu ifade eden Bahat, 25 Şubat 2008’de alınan kararlardan sonra özel hastanelerin mağdur olduğunu savundu. Bahat, söz konusu karar gereği, nitelikli cihaz alımının, ilave yatak konulmasının ve branş ilave edilmesinin yasaklandığını dile getirerek, geçen 4,5 yıl içinde özel sektöre sadece 800 uzman verildiğini aktardı. Bu süre içinde 20 bin kişinin uzman olduğunu belirten Bahat, yeni hastane açılmaması ve var olanların yaşatılmasının farklı şeyler olduğunu dile getirdi. Bahat, sektörde hizmet veren özel hastanelerin yaklaşık yüzde 70’inin, 5 bin metrekarenin altında hizmet verdiğini ifade etti. Bahat, son 6-7 yıldır özel sağlık hizmetlerinde fiyat güncellemesi yapılmadığını, hatta yüzde 20 indirimlerin yapıldığını söyledi.

OHSAD Başkanı Bahat, eldeki verilere göre, Türk halkının aldığı sağlık hizmetlerinden yaklaşık yüzde 80 oranında memnun olduğunu dile getirerek, ”Müracaat başı harcama ve memnuniyet kıyaslandığında bu rakamları hiçbir ülke yakalamadı. Burada ciddi bir başarı ve özveri öyküsü var” diye konuştu.

Özel sağlık hizmeti veren kurumların batmayacağı düşüncesi olduğunu belirten Bahat, ”Batacak olanlar var, zincir halinde olacak, göreceksiniz” diye konuştu.

Bahat, Türkiye’de ilaç fiyatlarının da çok az olduğunu ifade ederek, ”OECD ülkelerinde cepten sağlık harcaması yüzde 20 civarında, Türkiye’de bu oran çok düşük. Buradan şunu görmek mümkün; Türkiye, sağlık konusunda ‘sosyal’ bir devlet” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir