Onları Ümmühan hemşire yaşatacak

İzmir’de geçirdiği trafik kazası sonrasında beyin ölümü gerçekleşen hemşire Ümmühan Aral’ın bağışlanan karaciğeri ve böbrekleri sayesinde organ nakli bekleyen 3 hasta yaşama tutundu.

Edinilen bilgiye göre, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire Ümmühan Aral’ın (39) beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine bağışlanan böbrekleri, Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun başkanlığındaki ekip tarafından 10 yıldır diyalize giren 56 yaşındaki Zahide Bulut ile 15 yaşındaki Murat Pehlivan’a nakledildi.

Aral’ın karaciğeri ise Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekibin gerçekleştirdiği operasyonla Wilson hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği teşhisiyle karaciğer nakli bekleyen 28 yaşındaki Baki Ayaz’a takıldı.

EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, yaptığı açıklamada, alınan böbrekler ile karaciğerin, başarılı biçimde 2 farklı branşta 3 hastaya nakledildiğini anlattı.

Nakil yapılan hastaların yoğun bakım servisinde gözetim altında bulunduğunu ifade eden Hoşcoşkun, ”Başarıyla gerçekleşen organ nakillerinin ardından hastaların sağlık durumu gayet iyi” dedi.

Hoşcoşkun, meslektaşları Aral’ın ölümünden ise büyük üzüntü duyduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

”Üzüntümüz sonsuz, ölüm olayı vuku bulmuştur. Ancak bu ölüm olayında, insanlarımıza bir nebze olsun teselli edecek bir durum söz konusu. Ailesi duyarlı davranarak organlarını bağışladı, organlarını EÜ’de nakil bekleyen hastalarımıza kullandık. Aral’ın karaciğer ve böbrekleri boşa gitmedi ve ihtiyacı olan insanlara yeni hayat ve yaşam biçimi vererek o kişilerde hayat buldu.”
Aral’ın böbreklerinden biri ile yaşama tutunan Zahide Bulut ise Manisa’dan geldiğini, 10 senedir diyalize girdiğini belirtti.

Naklin gerçekleşmesinden sevinç duyduğunu ifade eden Bulut, ”Böbreğini veren Ümmühan Aral’ın ruhuna Kur’an okutturacağım, ruhu şad olsun. Ben de karaciğerimi bağışlayacağım. Dışarıya bile çıkamıyordum, beni anam dün doğurdu” dedi.

Bulut’un kızı Pınar Bulut da ”annesini yeniden kazanmış gibi” hissettiğini, organ beklemenin sıkıntısını bildiği için kendi organlarını da bağışlayacağını kaydetti.

Aral’ın diğer böbreğinin nakledildiği Murat Pehlivan’ın (15) annesi Zühre Özgül Pehlivan ise oğlunun 2006 yılından bu yana diyalize girdiğini belirterek, ”Allah razı olsun. 11 senedir hasta, 8 senedir diyalize giriyor. Diğer çocuklarla koşup oynadığını gördüğümde çok mutlu olacağım” diye konuştu.

Oğlunun, Aral ve ailesi sayesinde sağlığına kavuşacağını belirten Pehlivan, ”Allah ondan da ailesinden de razı olsun. Yeri mekanı cennet olsun. Allah ailesine sabır versin” dedi.

Aral’dan alınan karaciğer ile sağlığına kavuşan Baki Ayaz’ın babası Hidayet Ayaz ise hayatta olduğu sürece Aral’ı rahmetle anacağını belirterek, ”En mutlu günüm. Bugünü gördüm şükürler olsun. Herkesin organlarını bağışlamasını isterim” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir