Okullar diyabetli öğrenci avında!

Sağlık Bakanlığı Diyabet Kontrol programı kapsamında hayata geçirilen ”Okulda Diyabet Programı” kapsamında, diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan öğretmenler ödüllendirilecek.

Konuya ilişkin açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği ve Sanofi Türkiye tarafından yürütülen ”Okulda Diyabet Programı”nın iki yıl önce hayata geçirildiği bildirildi.

Açıklamada, program kapsamında çocuklarda diyabetin erken teşhis edilmesi ve çocukluk çağı diyabeti konusunda farkındalık ve bilinç yaratarak, diyabetli çocukların okullardaki yaşam kalitesini yükseltilmesi amacıyla 2010’dan bu yana, 600 bine yakın öğretmene ulaşılarak eğitimler verildiği kaydedildi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan öğretmenlerin ödüllendirileceği belirtilen açıklamada, programın hayata geçirilmesinde özgün katkılarda bulunan öğretmenlere, ”Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” verileceği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı ve Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, Türkiye’de yaklaşık 20 bin diyabetli çocuğun bulunduğuna işaret etti.

Şükrü Hatun, ”Sadece yetişkin hastalığı olmayan diyabet, eğitim ortamlarında çocuklar için çeşitli zorluklara yol açabilmektedir. Farkındalığın düşük olduğu okullarda diyabetli çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları konular arasında ders sırasında öğün alamamak ve tuvalete gitmelerine izin verilmemesi gibi problemler yer alıyor” ifadesini kullandı.

Her bölgeden bir öğretmenin eğitim programıyla ödüllendirileceği belirtilen açıklamada, öğretmenlerin çocuk endokrin ve diyabet merkezleri, il halk sağlığı müdürlükleri, milli eğitim müdürlükleri ve okul yönetimleri tarafından aday gösterilebilecekleri gibi kendilerinin de başvuru formlarını doldurarak 26 Kasım’a kadar ”[email protected]” adresine gönderebilecekleri vurgulandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir