Öksürük Tedavisi

Öksürük Bitkisel

Solunum yollarında oluşan ve oldukça etkili bir rahatsızlıktır. Çünkü öksürük ile karşılaşan kişilerde genellikle oldukça sıkıntı ve rahatsızlık oluşmaktadır. Öksürüğün oluşumu farklı şekillerde olabilmektedir. Bazı durumlarda öksürük boğazlarımızda oluşan bazı maddelerin temizlenmesi için kendimiz tarafından öksürülme olayını oluşturabildiğimiz gibi kimi zamanlarda ise istem dışı olarak öksürük ile karşılaşırız.

Öksürük Nedenleri

Öksürük nefes aldığımız sırada soluk borusunun tıkanması sonucunda ve daha sonrasında açılması ile birlikte oluşan yabancı maddelerin bu şekilde dışarıya taşınmasıdır. Öksürük nedenleri herhangi bir rahatsızlığın ve hastalığın ön belirtileri olarak ta algılayabiliriz. Öksürük ile meydana çıkan hastalık emaresinin başlangıcı olabilir.

Kuru Öksürük

Yukarıda bahsettiğimiz gibi öksürük farklı şekillerde oluşabilmektedir. Bunların arasında sıklıkla görülen tipi halk arasındaki tabiri ile kuru öksürüktür. Bu öksürük çeşidinde hiç durmadan sürekli olarak boğazda bir gıcık oluşmakta ve oluşan bu gıcığın giderilmesi içinde kişi boğazını temizlemek için durmadan öksürmektedir. Öksürük sonrasında boğaz yollarında tahriş olabilmekte ve bunun tedavisi için gerekli ilaçlardan gerekli yardım alınmaktadır. Bazı durumlarda ise üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonun neticesinde oluşan öksürük çeşidi de bulunmaktadır ki bu öksürük nöbetleri sonrasında kişinin boğazında iltihabi şeklinde oluşan koyu kıvamlı balgam oluşmakta ve bu balgamın temizlenmesi esnasında hasta kişi oldukça zorlanmakta ve sıkıntı çekmektedir.

Balgamlı Öksürük

Bunun için gerekli balgam sökücülerden yardım alınarak öksürüğün giderilmesi ve yok edilmesi sağlanabilir. Öksürüğü bir hastalık olarak kesinlikle kabul edemeyiz sadece ve sadece hastalık belirtisi olarak algılayabiliriz. Çünkü daha tehlikeli sonuçlar yaratabilecek olan bir hastalığın önceden bildirilmesinde vücudun tepkisi olarak öksürük ile karşılaşılabilinmektedir. Öksürüğün bademciklerin şişerek oldukça sıkıntı ve acı yarattığı durumlarda kalın, kalın ve birazda boğuk bir sesli öksürükle karşılaşılır.

Öksürük Bitkisel Tedavi

Balgamlı öksürüklerde genellikle balgamın yok edilmesi için boğazın sıklıkla hırıltılı bir halde bulunması neticesinde boğazlarda ve bademciklerde de küçük basit rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Sürekli öksürüklere kuru öksürük oluşmakta ve şekildeki öksürüklerde genellikle balgam görülmez. Yine başka bir öksürük çeşidi olan sürekli olarak sıklıkla tekrarlayan ve kişinin konuşmasına ve nefes almasına dahi yeterince zamanının yetmediği öksürükte ise hırıltılı bir şekilde ciğerlerden ses gelmekte ve nefes alış verişinde ise zorlanma oluşmaktadır.

Çocuklarda Öksürük

Bu tip öksürük neticesinde genellikle boğmaca hastalığının belirtisi olan öksürük çeşididir. Görülen öksürükten kurtularak rahatlamak isteyen kişilerin mutlaka bir doktor tarafından muayene edilerek en kısa sürede gerekli tedavinin başlatılması uygundur. Az olan ve aralıkları seyrek olan öksürükte ise uygun öksürük ilaçlarından yararlanılarak kendimizi ve göğsümüzü rahatlatabiliriz. Ancak bizi terk etmeyen ve aralıklarla yinelenen öksürüğü öksürük şurupları ile atlatabiliriz ama yinede bu öksürüğün ne sebeple olduğu ve ne sıklıkla tekrarladığının araştırılarak önemli bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmadan önlenmesine gidilmesi doğrudur. Evlerimizde bulunan göğüs yumuşatıcı özelliği bulunan ve öksürüğün giderilmesinde yararlanılan keten tohumundan, bal’dan ve salep gibi sıcak içeceklerden kullanabiliriz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir